Kościół Katolicki w Polsce na pierwszy rzut oka ma bardzo silną pozycję. Przez ostatnie lata coś się jednak zmieniło i pozycję tę traci, a przynajmniej tak może się wydawać z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez „Super Express”. Zgodnie z wynikami sondażu, jedynie garstka Polaków chce, aby Kościół nadal był finansowany z kieszeni podatników.
Polacy mają dość finansowania Kościoła z własnej kieszeni?
Super Express postanowił przeprowadzić na ten temat sondaż. Na pytanie "Czy uważasz, że Kościół w Polsce powinien być dotowany przez podatników?" aż 91 proc. respondentów odpowiedziało, że nie. Tylko 7 proc. było za utrzymaniem Funduszu Kościelnego, pozostali nie mieli zdania.
Ile pieniędzy dostał Kościół z podatków?
Zgodnie z wyliczeniami serwisu Money.pl, od początku III RP (koniec 1989 roku), Kościół Katolicki otrzymał tylko z Funduszu Kościelnego około 2,5 miliarda złotych.
Do tego należy jednak doliczyć sumy z innych źródeł, na które również składają się wszyscy Polacy. Mowa na przykład o pieniądzach z gmin, takich jak Katowice, które dały Kościołowi trzy miliony złotych na Panteon Górnośląski w Archikatedrze Chrystusa Króla.
Jak więc powinni zarabiać księża?
89 proc. badanych stwierdziło, że ksiądz powinien rozliczać się z zatrudnienia w formie etatu i otrzymywać pensję wypłacaną przez Kościół.
Badani respondenci uważają też, że usługi świadczone przez Kościół Katolicki, takie jak chrzest, komunia, bierzmowanie, pochówek czy ślub, powinny mieć ustaloną cenę – taką samą w każdej parafii.
Rok wcześniej badane osoby w 88 procentach twierdziły również, że księża powinni płacić takie same podatki, jak reszta obywateli.
Czy Polacy więc przestają być wierzący?
Większość Polaków deklaruje, że nie przestali wierzyć w Boga. Nie chcą natomiast mieć nic wspólnego z instytucją Kościoła Katolickiego. Mają na to wpływ liczne skandale, których z roku na rok przybywa i są ujawniane przez dziennikarzy, takich jak