900 plus zamiast 500 plus! Kto otrzyma wyższe świadczenie?

Agnieszka

Dofinansowania

29.07.2021 10:17

900 plus zamiast 500 plus! Kto otrzyma wyższe świadczenie?

Od przyszłego roku 500 plus zamieni się w 900 plus. Niestety jednak nie każdy otrzyma dopłatę do świadczenia. Rząd ma bowiem plan na zmobilizowanie Polek do powrotu do pracy po urodzeniu dziecka.

 

Zdjęcie 900 plus zamiast 500 plus! Kto otrzyma wyższe świadczenie? #1

900 plus już od przyszłego roku. Kto może liczyć na podwyżkę świadczenia?

Zdaniem naszego rządu, powrót do pracy zawodowej Polek często jest niemożliwy ze względu na brak możliwości zorganizowania opieki nad dzieckiem (niania, żłobek).

Z tego powodu rząd zdecydował, że od przyszłego roku rodziny, które wysyłają dziecko do przedszkola, żłobka lub zatrudniają nianię, będą otrzymywać 900 złotych świadczenia. Pieniądze będą się należały jednak na pierwsze lub jedyne dziecko.

Program Strategia Demograficzna 2040

 W czerwcu tego roku rząd ogłosił też stworzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zakłada on, że rodzice otrzymają około 12 tysięcy złotych na sfinansowanie opieki nad dzieckie od 12 do 36 miesiąca życia. 

Zgodnie z zapowiedziami rządu nadchodzi też również szereg zmian w kodeksie pracy, umożliwiających m.in. elastyczną pracę dla rodziców dzieci do lat 4. oraz zmniejszenie możliwości zawierania umów na czas określony do 2 umów na 12 miesięcy.

Co więcej, mamy po powrocie z urlopu macierzyńskiego mają być chronione przed zwolnieniem przez kolejny rok. Tak samo będzie w przypadku ojców, którzy wracają z urlopu rodzicielskiego. Natomiast w przypadku małżeństw ochrona przed zwolnieniem obejmuje oboje rodziców od momentu potwierdzenia zajścia w ciążę. 

Plan na zwiększenie dzietności w Polsce

Rząd ma nadzieję, że takie zmiany sprawią, że Polki zaczną rodzić więcej dzieci. Dobrze wszystkim znane 500 plus miało do tego doprowadzić już lata temu. Tak się jednak nie stało.

Plusy świadczenia 500 plus są oczywiste. Jednak świadczenie nie spełniło swojego głównego celu - podniesienia demografii w Polsce. Jeśli 500 złotych nie przekonało Polaków to zakładania rodzin, czy 400 złotych więcej zdoła ich przekonać?