Nawadnianie organizmu, jak to robić prawidłowo? Poznaj 4 ważne zasady

Katarzyna

Zdrowie

13.07.2021 8:30

Nawadnianie organizmu, jak to robić prawidłowo? Poznaj 4 ważne zasady

Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne. Poznaj 4 zasady, dzięki którym będziesz to robić prawidłowo!

Zdjęcie Nawadnianie organizmu, jak to robić prawidłowo? Poznaj 4 ważne zasady #1

Woda a organizm

Twój organizm to w ponad 70% woda, dlatego bardzo ważne jest, aby go odpowiednio nawadniać. Dzięki temu pracuje on lepiej i prawidłowo funkcjonuje. Każda komórka w twoim organizmie potrzebuje wody do optymalnego działania. Poznaj 4 zasady dzięki, którym dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość wody bez wysiłku!

1) Woda dobra w smaku

Eksperci podkreślają, że podstawowym produktem do nawadniania organizmu jest woda. Aby nawadnianie organizmu było przyjemnością, a nie przymusem, to pij wodę taką, która ci smakuje. W zależności od ilości składników mineralnych każda woda może smakować inaczej. Dodatkowo może ona być niegazowana, lekko gazowana lub mocno gazowana oraz mieć swoim składzie więcej, lub mniej składników mineralnych. Poeksperymentuj i sprawdź, która jest dla ciebie najlepsza i najsmaczniejsza i po taką wodę sięgaj.

Zdjęcie Nawadnianie organizmu, jak to robić prawidłowo? Poznaj 4 ważne zasady #2

2) Pij z głową

Nawadnianie organizmu nie polega na jednorazowym wypiciu dziennego zapotrzebowania na płyny. Najlepiej jest pić wodę małymi łyczkami oraz w regularnych odstępach czasu. Nawadniaj organizm przez cały dzień, ponieważ zbyt duże wypicie płynów w krótkim czasie sprawi, że organizm po prostu wydali nadmiar wody i w ogóle z niej nie skorzysta. Jeśli chcesz wyrobić w sobie nawyk częstego sięgania po szklankę wody, to zainstaluj w telefonie aplikację, która będzie ci o tym przypominać.

3) Nie tylko woda

Jeśli do tej pory piłaś słodzone napoje, herbaty z cukrem czy kawy to przestawienie się na czystą wodę nie będzie łatwe. W związku z tym spróbuj odzwyczajać się od tych napojów powoli i np. pijąc napoje na bazie wody z niską zawartością cukru. Później możesz postawić na wodę z kawałkami owoców lub listkami mięty, która będzie miała pyszny, orzeźwiający smak. Dodatki sprawią, że nie będzie ona smakowała zawsze tak samo. Możesz też postawić na kupne produkty, ale decyduj się na takie z małą ilością cukru oraz z krótkim składem.

Zdjęcie Nawadnianie organizmu, jak to robić prawidłowo? Poznaj 4 ważne zasady #3

4) Nawadnianie przez jedzenie

Organizmowi wodę możesz dostarczać również przez jedzenie. Zupy czy owoce, to świetny sposób na dostarczenie mu płynów. Naukowcy uważają, że dieta bogata w owoce czy zupy, jest w stanie dostarczyć organizmowi nawet do 20% dziennego zapotrzebowania na napoje. Nie musisz więc tylko pić, ale również przez jedzenie możesz nawadniać organizm.

Odwodnienie

Odwodnienie to stan, kiedy nie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości wody. Proces ten zachodu już wtedy, gdy ograniczasz picie wody o 1-2%, a więc szybciej niż odczuwasz pragnienie. Gdy organizm dostaje zbyt mało wody, wtedy działa na zmniejszonych obrotach. Objawia się to obniżeniem wydajności, spadkiem koncentracji oraz pogorszeniem się samopoczucia.

Nawodnienie

Nawodnienie to stan, który powinnaś utrzymać cały czas. Wtedy to organizm otrzymuje optymalną ilość wody czy innych płynów. W związku z tym pracuje on lepiej i jest najbardziej wydajny. Twoje samopoczucie jest dobre, masz więcej energii oraz chęci do działania. Dodatkowo nawadnianie organizmu przynosi efekty zewnętrzne, ponieważ twoja skóra staje się nawilżona, promienna oraz elastyczna, włosy lśnią, a paznokcie są mocne i zdrowe.

Zdjęcie Nawadnianie organizmu, jak to robić prawidłowo? Poznaj 4 ważne zasady #4

Nadmiar wody

Organizm to jednak nie studnia bez dna, a więc da się wypić dziennie za dużo wody. Jednak na straży optymalnego nawodnienia stoją nerki, które po prostu usuwają nadmiar wody z organizmu. Nie ma co prawda górnego limitu dziennej dawki napojów, ale z wodą można również przesadzić i wypić jej zbyt dużo. Uważać w tym wypadku powinny osoby chorujące na nerki, borykające się z chorobami układu krążenia lub mające problemy psychiczne.