Te alkohole powodują największego kaca - uważaj na nie!

Patrycja

Zdrowie

08.07.2021 9:10

Te alkohole powodują największego kaca - uważaj na nie!

Kac to nieodłączny element procesu picia alkoholu. Sprawdź, które alkohole powodują najgorszego kaca. Lepiej na nie uważaj!

Zdjęcie Te alkohole powodują największego kaca - uważaj na nie! #1

Kac i jego objawy

Kac to nieodłączny element procesu picia. To ostre zatrucie organizmu zbyt dużą dawką alkoholu. Objawia się najczęściej zmęczeniem i złe samopoczuciem, bólem głowy i mięśni, nadwrażliwością na światło i dźwięk. Często występują problemy jelitowe (wymioty i biegunka), a także suchość w jamie ustnej i nasilone uczucie pragnienia.

Jakie alkohole powodują największego kaca?

 To jak silne są objawy kaca, zależy nie tylko od ilości wypitego alkoholu, ale także od jego rodzaju. Niektóry alkohole powodują mocniejszego kaca, niż inne. Dlaczego tak się dzieje?

Jak się okazuje, im ciemniejsze alkohole, tym większe ryzyko mocnego kaca. Związane jest to z obecnością kongenerów, związków chemicznych, które są ubocznym produktem ubocznym procesu fermentacji. Te substancje odpowiadają za kolor i smak alkoholu, ale są także gwarancją silnego kaca!

 Lista alkoholi, które powodują największego kaca:

 Alkohole, które produkują największego kaca to brandy, koniak, rum, whisky i Bourbon, czerwone wino oraz ciemne piwo.

Jeśli połączymy ze sobą różne rodzaje alkoholu, objawy kaca będą nasilone i bardzo nieprzyjemne. Podczas picia, postaw na jeden rodzaj alkoholu i nie mieszaj ze sobą różnych trunków. Twoja głowa rano Ci za to podziękuje!

 Po jakich alkoholach nie będziesz mieć kaca?

 Najmniejsze ryzyko silnego kaca jest po wypiciu jasnych alkoholi. Spirytus wywołuje najmniej nasilone objawy kaca, ze względu na czystość trunku. Zawiera od 75 do 95% czystego alkoholu, dlatego trzeba go rozcieńczyć. Warto przygotować z niego likiery lub nalewki. Inne alkohole, po których kac nie będzie aż tak nasilony to czysta wódka, gin, srebrna odmiana tequili, białe wino lub jasne piwo.

 Zachowaj umiar podczas picia

Pamiętaj o tym, żeby zachować umiar podczas picia! To jedyna skuteczna gwarancja braku kaca następnego dnia. Pamiętaj, że aby wątroba zdołała metabolizować alkohol znajdujący się w organizmie, musi upłynąć jego odpowiednia ilość. Wątroba pozbywa się alkoholu z prędkością ok. 0,15 promila na godzinę. Żeby pozbyć się z organizmu alkoholu zawartego w lampce wina, jednym piwie, czy setce wódki, potrzeba aż trzech godzin!