Dzień Dziecka to święto, z którego dzieci cieszą się najbardziej. Nic w tym dziwnego. Rodzice często organizują z tej okazji przyjęcia i obdarowują swoje pociechy prezentami. Niewiele osób jednak wie, skąd w ogóle wziął się Dzień Dziecka i dlaczego w Polsce obchodzimy go 1 czerwca, a w innych państwach w inny dzień.
Dzień Dziecka na świecie
Dzień Dziecka to święto ustanowione przez ONZ w 1954 roku. Miało to na celu rozpowszechnienie praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Co ciekawe, powszechny Dzień Dziecka ustanowiono na 20 listopada. W tym dniu uchwalono bowiem Deklarację praw dziecka z 1959 roku, która uznała dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa.
“Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają , że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki.”
Nie wszystkie państwa jednak obchodzą to święto tego konkretnego dnia.
W Paragwaju na przykład, Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia. Jest to bowiem rocznica bitwy o Acosta Nu z roku 1869, w której zginęła ogromna ilość dzieci.
W Turcji natomiast Dzień Dziecka obchodzi się w ten sam dzień, co narodowy dzień suwerenności - 23 kwietnia.
Dzień Dziecka w Polsce - dlaczego 1 czerwca?
Data Dnia Dziecka w Polsce ma swoje podłoże historyczne. Obchodzimy go od 1950 roku. Pierwszy raz święto zorganizowano w związku ze zbieraniem podpisów pod Apelem sztokholmskim. Potem Dzień Dziecka stał się świętem stałym. 1 czerwca to data, która obejmuje byłe państwa socjalistyczne, a Polska należała swego czasu do ZSRR.
To nie jedyne święto dzieci
Dzieci mają więcej swoich dni w roku. Podzielono je jednak na odrębne kategorie, aby uhonorować dzieci pochodzące z różnych środowisk.