Dlaczego Dzień Dziecka wypada w Polsce 1. czerwca? Skąd wzięło się to święto?

Dlaczego Dzień Dziecka wypada w Polsce 1. czerwca? Skąd wzięło się to święto?

Dzień Dziecka to święto, z którego dzieci cieszą się najbardziej. Nic w tym dziwnego. Rodzice często organizują z tej okazji przyjęcia i obdarowują swoje pociechy prezentami. Niewiele osób jednak wie, skąd w ogóle wziął się Dzień Dziecka i dlaczego w Polsce obchodzimy go 1 czerwca, a w innych państwach w inny dzień.

Zdjęcie Dlaczego Dzień Dziecka wypada w Polsce 1. czerwca? Skąd wzięło się to święto? #1

Dzień Dziecka na świecie

Dzień Dziecka to święto ustanowione przez ONZ w 1954 roku. Miało to na celu rozpowszechnienie praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Co ciekawe, powszechny Dzień Dziecka ustanowiono na 20 listopada. W tym dniu uchwalono bowiem Deklarację praw dziecka z 1959 roku, która uznała dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa.

“Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają , że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki.”Nie wszystkie państwa jednak obchodzą to święto tego konkretnego dnia.

W Paragwaju na przykład, Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia. Jest to bowiem rocznica bitwy o Acosta Nu z roku 1869, w której zginęła ogromna ilość dzieci.

W Turcji natomiast Dzień Dziecka obchodzi się w ten sam dzień, co narodowy dzień suwerenności - 23 kwietnia.

Zdjęcie Dlaczego Dzień Dziecka wypada w Polsce 1. czerwca? Skąd wzięło się to święto? #2

Dzień Dziecka w Polsce - dlaczego 1 czerwca?

Data Dnia Dziecka w Polsce ma swoje podłoże historyczne. Obchodzimy go od 1950 roku. Pierwszy raz święto zorganizowano w związku ze zbieraniem podpisów pod Apelem sztokholmskim. Potem Dzień Dziecka stał się świętem stałym. 1 czerwca to data, która obejmuje byłe państwa socjalistyczne, a Polska należała swego czasu do ZSRR.To nie jedyne święto dzieci

Dzieci mają więcej swoich dni w roku. Podzielono je jednak na odrębne kategorie, aby uhonorować dzieci pochodzące z różnych środowisk.

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia)

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja)

Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca)

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca)

Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca)

Dzień Dziewczynek (Dziewcząt) (11 października)

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (15 października)

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada)

Agnieszka

Polecane