Jak często i czym karmisz swojego psa? Poznaj kilka ważnych wskazówek

Jak często i czym karmisz swojego psa? Poznaj kilka ważnych wskazówek

Każdy właściciel powinien dbać o swojego pupila. Przede wszystkim jego zadaniem jest dobre żywienie czworonoga, wyprowadzanie go na spacer i dbanie o jego zdrowie. To od właściciela zależy czy pies będzie się dobrze odżywiał. Ważne jest, aby jego dieta była bogata w niezbędne witaminy oraz wartości odżywcze. Psy tak jak i ludzie powinny mieć zbilansowaną dietę. Nasz pupil to nie "śmietniczek", który może zjadać po nas resztki obiadu i mu to wystarczy. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi czym karmić swojego psa, aby miał dużo energii do zabawy.

Zdjęcie Jak często i czym karmisz swojego psa? Poznaj kilka ważnych wskazówek #1

Jaka karma?

W dobie globalizacji i szerokiej dostępności wszelkich produktów producenci karm dla psów nie małą łatwego zadania. Do zakupu ich wyrobów ma nas skłonić zabawna reklama, chwytliwe hasła lub kolorowe opakowania. Jednak nie zawsze to co jest reklamowane przypada do gustu naszemu czworonogowi. Niestety nasz pies nie jest w stanie nam powiedzieć, która karma mu smakuje, dlatego powinniśmy zwracać uwagę jak na nią reaguje. Gdyby nasz podopieczny mógłby sam kupować sobie karmę, którą lubi, wtedy życie byłoby prostsze. Tak jednak nie jest i to na właścicielu spoczywa ten obowiązek. Dlatego naszą uwagę powinien zwrócić skład danej karmy, a nie jej opakowanie. Najważniejsze jest, aby czytać, sprawdzać i porównywać skład karm od różnych producentów i dopiero na tej podstawie dokonywać zakupu.

Co powinna zawierać?

Kamę da się bardzo łatwo rozszyfrować, jeśli chodzi o jej skład. Im wyżej listy uplasowany jest dany składnik, tym więcej jest go w karmie. Najważniejsze jest, aby na pierwszym miejscu składu zawsze było mięso. To niezbędny składnik, który posiada wiele wartości odżywczych potrzebnych dla naszego pupila. Jeśli znajdziemy jednak karmę, w której składzie będzie mączka mięsna, wtedy na pewno należy odłożyć ją z powrotem na półkę i zrezygnować z zakupu. Mączka mięsna ma gorzki smak, co może negatywnie wpłynąć na chęć spożywania posiłków przez pupila. Na drugiej pozycji powinny się znaleźć oleje roślinne i rybie.

Olej z łososia to bardzo dobre źródło wielu kwasów, które mają pozytywny wpływ na sierść,rozwój i układ somatyczny psa. Tak jak ludzie, psy również powinny jeść warzywa i owoce. Są one naturalnym źródłem witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Nie można również zapomnieć o probiotykach, które mają bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy i trawienie u psa. Można go co prawda suplementować ale lepiej znaleźć karmę, która w swoim składzie posiada ten składnik. Dobra karma powinna również zawierać białka, witaminy, tłuszcze i węglowodany. Dzięki nim pupil będzie miał dużo energii, rzadziej będzie chorował i będzie bardziej skory do zabawy.

Zdjęcie Jak często i czym karmisz swojego psa? Poznaj kilka ważnych wskazówek #2

Karma sucha

Karma sucha w kawałkach cechuje się niską wilgotnością. Dzieje się tak, ponieważ w procesie wysychania jest doprowadzona do takiej formy, w której posiada mniej niż 10 % wody. Przez to staje się również bardziej kaloryczna niż mokra karma. Sucha karma ma wiele zalet - jest wygodna w nakładaniu, nie trzeba jej trzymać w chłodnym miejscu oraz łatwo odmierzyć taki sam posiłek. Trzeba pamiętać, aby taką karmę trzymać w zamknięty pojemniku by nie straciła smaku i aromatu.

Karma mokra

Karma mokra w przeciwieństwie do suchej może zawierać w sobie nawet 75% wody. Jej kaloryczność również jest niższa, nawet do 4 razy. Jest bardzo dobra dla szczeniaków, które dopiero zaczynają uczyć się jeść oraz starszych psów, które mają problemy z gryzieniem. Jedną z zalet takiej formy posiłków jest jej duża wilgotność, która znakomicie wpływa na układ moczowy naszego pupila. Mokrą kamę należy wykorzystać jak najszybciej, a już otwartą trzymać w lodówce.

Dieta uzupełniająca

W diecie czworonogów nie może również zabraknąć uzupełniaczy, które są świetną przekąską na przykład na spacerze. Tak jak my lubimy zjeść np. kawałek czekolady, tak i pupil lubi swoje smakołyki. Ważne jednak aby były one zdrowe i posiadały dobry i bogaty w składniki odżywcze skład. Nie należy również zastępować prawdziwych posiłków takimi uzupełniaczami. Powinny one być nagrodą za dobrze wykonane zadanie lub rarytasem, na który nie będziemy pozwalać czworonogowi często.

Katarzyna

Polecane