Jak często myć pędzle do makijażu? Czego używać i jak suszyć?

Jak często myć pędzle do makijażu? Czego używać i jak suszyć?

Pędzle to niezbędne narzędzie, jeśli chcemy wykonać piękny makijaż. Nie są już zarezerwowane dla wizażystek, posługuje się nimi każda kobieta. Jednak, aby spełniały swoje funkcje, muszą być czyste. Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi higieny makijażu i utrzymania pędzli w dobrej kondycji.

Zdjęcie Jak często myć pędzle do makijażu? Czego używać i jak suszyć? #1

Pędzli używamy do nałożenia podkładu, korektora, oprószenia twarzy pudrem sypkim i podkreślenia rozświetlaczem, różem lub bronzerem. Po aplikacji takich kosmetyków pędzle są pokryte ich resztkami, martwym naskórkiem oraz kurzem, a zanieczyszczenia i wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii, które później przenosimy na pędzlu. Ponownie używając nieumytego pędzla, przenosimy na nim bakterie, powodujące kłopoty z cerą. Trądzik, podrażnienia, uczulenia, zatykanie porów to tylko niektóre z nich.

Regularne czyszczenie narzędzi do makijażu to pierwszy krok do zdrowiej cery. Oto kilka sposobów na mycie pędzli w zależności od ich rodzaju i używanego kosmetyku.

Szare mydło w kostce

Detergenty zawarte w szarym mydle usuną wszystkie bakterie, nie uszkadzając naturalnego i syntetycznego włosia. Zanurz pędzel w bieżącej wodzie, delikatnie pocieraj nim o mydełko, następnie spłucz i delikatnie wyciśnij z włosia resztki wody.

Zdjęcie Jak często myć pędzle do makijażu? Czego używać i jak suszyć? #2

Szampon dla niemowląt

Preparaty do mycia maluszków poradzą sobie z zaschniętymi resztkami kosmetyków i sprawdzą się w przypadku pędzli z tworzywa syntetycznego. Zanurz pędzel w miseczce z odrobiną preparatu i pocieraj nim o swoją dłoń kolistymi ruchami. Pędzel wypłucz w bieżącej wodze i pulsacyjnym ruchem odciągnij resztki wody.

Olejek

Olejek myjący lub oliwa z oliwek to sposób na zmycie z pędzli wodoodpornych kosmetyków, nie uszkadzając naturalnego włosia. Jeśli dysponujemy olejkiem myjącym dla maluchów, możemy go nałożyć bezpośrednio na pędzel i pocierać nim o dłoń. Następnie zanurzamy go w miseczce z szamponem dla malucha, aby dodatkowo wyczyścić tłuste teraz włosie. Jeśli nie mamy kosmetyków dla dzieci, możemy zastąpić olejek myjący oliwą z oliwek zmieszaną z szarym mydłem i odrobiną wody, a szampon szarym mydłem z wodą. Skierowane w dół włosie płukany na końcu pod bieżącą wodą.

Płyn micelarny

Płyny micelarne możemy wykorzystać do mycia pędzli syntetycznych. Płyn micelarny nanosimy na chusteczkę lub wacik i delikatnie pocieramy nim o włosie. Metoda jest szybka i nie wymaga spłukiwania.

Płyn do czyszczenia pędzli

To dobra i szybka metoda czyszczenia i dezynfekowania akcesoriów, jednak nie nadaje się do delikatnego włosia, które może zniekształcić. Odrobinę płynu wylewamy na chusteczkę i wycieramy nią pędzel.

Zdjęcie Jak często myć pędzle do makijażu? Czego używać i jak suszyć? #3

Jak często myjemy pędzle?

Mycie uzależniamy od przeznaczenia pędzla. Jeśli nakładamy nim kosmetyki płynne takie jak podkład czy korektor, powinnyśmy czyścic je codziennie. Pędzle do kosmetyków sypkich takich jak bronzery czy rozświetlacze możemy czyścic rzadziej np. raz w tygodniu.

Po myciu szczecina niektórych pędzli może stać się nieco twardsza i bardziej szorstka. Aby zmiękczyć włosie, możemy zastosować odżywkę do włosów. Jest to trik stosowany przez wizażystki, zarówno przy włosiu naturalnym jak i syntetycznym.

Pamiętaj także, by nigdy nie suszyć pędzli na grzejniku lub przy użyciu suszarki – zabiegi te deformują i puszą włosie.

Patrycja

Polecane