Dzięki tym sposobom przestaniesz jeść słodycze!

Patrycja

Dieta i żywienie

27.05.2021 17:22

Dzięki tym sposobom przestaniesz jeść słodycze!

Ciągle masz ochotę na coś słodkiego? Nie możesz się oprzeć słodkościom? Wiele razy próbowałaś odstawić cukier, ale za bardzo Cię do niego ciągnie? Poznaj sposoby, dzięki którym przestaniesz jeść słodycze!

Zdjęcie Dzięki tym sposobom przestaniesz jeść słodycze! #1

Cukier w diecie

W naturalnej postaci cukier występuje w owocach i warzywach. Jest też głównym składnikiem słodyczy, obok syropu glukozo- fruktozowego. Cukier to produkt, który nie zawiera żadnych składników odżywczych, za to jest wysokokaloryczny.

Według Światowej Organizacji Zdrowia optymalna ilość cukru w diecie wynosi do 50 g, czyli 12 łyżeczek na dzień. Przeciętny Polak zjada około 100 g cukru na dzień. Oznacza to, że spożywa dwa razy tyle cukru, niż zaleca WHO.

Cukier a zdrowie

Choć sam cukier nie jest zły, to już jego nadmiar w diecie jest bardzo szkodliwy. Cukier powoduje wiele złego w organizmie.

Nadmierna ilość cukru w diecie powoduje nagłe zmiany poziomu glukozy we krwi, to z kolei zaburza przemianę materii. Za duża ilość słodyczy może po prostu zniszczyć Twój metabolizm.

Poza tym nadmierne spożywanie cukru prowadzi do wahań nastroju, zmęczenia, bólów głowy. To powoduje ciągłą potrzebę spożywania słodyczy. 

Co ciekawe, spożywanie cukru uzależnia, w bardzo podobny sposób jak picie alkoholu. Jest metabolizowany tak samo, jak alkohol etylowy.

Oprócz tego cukier większa ryzyko cukrzycy, zawału, choroby naczyniowej, a nawet zachorowania na raka. Przyczynia się też do wielu innych poważnych chorób, jak hiperglikemia, insulinooporność, czy glukozuria (glukoza w moczu).

Zdjęcie Dzięki tym sposobom przestaniesz jeść słodycze! #2

Dzięki tym sposobom przestaniesz jeść słodycze

Poznaj sposoby, dzięki którym przestaniesz jeść słodycze:

  • W pierwszej kolejności zastanów się, dlaczego objadasz się słodyczami. Może robisz to pod wpływem stresu, emocji lub się nimi nagradzasz? Czy jedzenie słodyczy stało się nawykiem? Pomyśl, co jest przyczyną tego, że tak bardzo je kochasz i nie możesz się im oprzeć.
  • Zwróć uwagę na to, co jesz. Może Twoja dieta jest zbyt restrykcyjna i źle zbilansowana? Staraj się spożywać 4-5 posiłków dziennie, ostatni nie później, niż na dwie godziny przed snem. Jedz owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, chude mięso, drób, ryby, nasiona i orzechy.
  • Pij dużo wody: codziennie wypijaj 1,5-2 liry płynów. Dzięki temu nawodnisz organizm i zapewnisz sobie uczucie sytości.
  • Znajdź zamienniki! W sklepach dostępnych jest mnóstwo zdrowszych alternatyw słodyczy. Zawsze czytaj etykiety i sprawdzaj skład fit słodyczy, żeby przekonać się, że naprawdę mają niższą kaloryczność. Słodkie przekąski zastępuj owocami, warzywami i orzechami. Zamiast słodzonych soków i gazowanych napojów, pij wodę z dodatkiem cytryny i mięty.

Zdjęcie Dzięki tym sposobom przestaniesz jeść słodycze! #3
  • Nagłe, całkowite odstawienie cukru może nie być możliwe. Dlatego warto stopniowo ograniczać jego ilość. Ustal sobie maksymalny poziom spożycia słodyczy w ciągu dnia i stopniowo go zmniejszaj.
  • Zacznij od małych kroków, a z czasem będzie Ci coraz łatwiej zmienić przyzwyczajenia i nawyki. Dzięki temu być może wkrótce całkowicie przestaniesz jeść słodycze.