Zjedz dwa kiwi przed snem a poczujesz różnice

Katarzyna

Zdrowie

18.05.2021 20:59

Zjedz dwa kiwi przed snem a poczujesz różnice

Masz problemy z bezsennością? Zjedz przed snem kiwi, a na pewno poczujesz różnicę.

Zdjęcie Zjedz dwa kiwi przed snem a poczujesz różnice #1

Bezsenność

Bezsenność to przypadłość, która dotyka ludzi w różnym wieku. Problemy ze snem to już nie przypadłość dotykająca tylko osoby starsze. Słowo to może określać problemy z zaśnięciem lub jego utrzymaniem, jak również brak wypoczęcia i zdrowego snu podczas spania. Według statystyk na bezsenność cierpi nawet 10% ludzi na świecie, a okresowo zapada na nią od 30% do 35% osób.

Zdrowy sen

Na nasz zły sen wpływa wiele czynników. Może to być nieodpowiednia dieta, ciągły stres, zbyt wiele spraw na głowie czy brak umiejętności wyciszenia się. Pod lupę wzięto jednak związek między jakością snu a stosowaną dietą, a dokładniej przeanalizowano wpływ makro- i mikroskładników pokarmowych na jakość snu. Jeden z produktów zainteresował badaczy o wiele bardziej niż inny, a mianowicie agrest chiński, który znamy pod inną nazwą. Chodzi tu oczywiście o kiwi.

Kiwi na poprawę snu

Kiwi to owoc, który jest bardzo dobry w smaku, jak również ma wiele właściwości zdrowotnych. Jego wygląd również jest intrygujący. Według badań kiwi ma pewne składniki, które potencjalnie poprawiają zasypianie oraz ulepszają jakość snu. W związku z tym przeprowadzono badanie, które polegało na mierzeniu jakości snu u osób, które spożywały lub nie ten owoc. Do badań wykorzystano między innymi specjalną skalę Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI).

Zdjęcie Zjedz dwa kiwi przed snem a poczujesz różnice #2

Badania 

Badanie przeprowadzono na grupie 24 osób, w której znalazły się 22 kobiety i dwóch panów w wieku od 20 do 55 lat. Podczas eksperymentu osoby te godzinę przed snem zjadały dwie sztuki kiwi codziennie. Rezultaty badań dały ciekawe wyniki. Stwierdzono bowiem, że po miesiącu jedzenia tego owocu u każdej z badanych osób nastąpiła poprawa efektywności snu, który się dodatkowo również wydłużył. Osoby te również łatwiej i szybciej zapadały w sen. Kilka lat później przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział około 70 osób, a jego wyniki były bardzo podobne, do poprzednich.

Agrest chiński na dobry sen

Według naukowców dzięki zawartym w kiwi antyoksydantom, flawonoidom, karotenoidom oraz antocyjanom łatwiej jest nam zapaść w sen. Substancje te "wymiatają" też z naszego organizmu wolne rodniki, które powodują m.in. stres oksydacyjny, który powoduje, że trudniej nam zasnąć. Owoce kiwi to również źródło folianów i serotoniny, których nisko poziom w naszym organizmie pośrednio wywołuje problemy ze snem. Melatonina, która jest zawarta w kiwi, powoduje natomiast, że łatwiej jest nam zasnąć i zapaść w zdrowy sen.