Spanie z dzieckiem w jednym łóżku - tak czy nie?

Patrycja
Zdrowie
16.05.2021 12:47
Spanie z dzieckiem w jednym łóżku - tak czy nie?

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku to temat, który wzbudza wiele dyskusji i kontrowersji. Jak powinien spać noworodek? Co jest lepsze dla dziecka - spanie z rodzicami czy osobno? Poznaj za i przeciw.

Zdjęcie Spanie z dzieckiem w jednym łóżku - tak czy nie? #1

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku - tak czy nie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy z niemowlę powinno spać z rodzicami w jednym łóżku. Poznaj opinie zwolenników i przeciwników takie rozwiązania.

Zalety spania z niemowlęciem

Główną z zalet jest to, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest wygodniejsze, zwłaszcza dla karmiącej matki.

Spanie z dzieckiem sprzyja karmieniu piersią. Matka nie musi wielokrotnie w nocy wstawać, by nakarmić dziecko, a następnie odkładać je do łóżeczka w osobnym pokoju. Wystarczy, że się przebudzi i przystawi do piersi niemowlę leżące obok.

Nocne wstawanie do dziecka, aby je nakarmić piersią jest meczące i znacznie wygodniej robić to, gdy maluch jest obok. Badania potwierdzają, że oddzielne spanie sprzyja zaburzeniom laktacji. Na dodatek matki, które śpią razem z dzieckiem, karmią piersią dłużej niż te, które śpią osobno.

Zwolennicy podkreślają, jak ważne jest budowanie bliskości z noworodkiem. Spanie z nim w jednym łóżku umożliwia utrzymywanie kontaktu i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Zdjęcie Spanie z dzieckiem w jednym łóżku - tak czy nie? #2

Wady spania z niemowlęciem

Przeciwnicy spania z niemowlęciem uważają, że we wspólnym łóżku jest dla niego niebezpieczne, ponieważ jest zbyt ciasno. To może prowadzić do przygniecenia niemowlęcia.

Uważa się, że zwiększa to ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Spanie dziecka z rodzicami może prowadzić do wykształcenia nieprawidłowych przyzwyczajeń. Na przykład zasypiania tylko podczas ssania piersi.

Długotrwałe spanie z dzieckiem w jednym łóżku, może powodować nadmierne przywiązanie dziecka do matki i izolację od ojca. To z kolei może wywoływać wiele problemów w związku.

Zdjęcie Spanie z dzieckiem w jednym łóżku - tak czy nie? #3

Co jest najbardziej korzystne?

Wydaje się, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem zarówno dla dziecka jak i rodziców jest wybór metody bezpośredniej. Oznacza to, że w pierwszych miesiącach życia dziecka, warto usypiać je we wspólnym łóżku, a z czasem przenieść do osobnego łóżeczka. dostawionego do łóżka rodziców. Dzięki temu dziecko będzie blisko, ale jednocześnie zyska swoje miejsce do spania i nieco samodzielności. W przyszłości łatwiej będzie je przenieść do osobnego pokoju.

Niektórzy rodzice opowiadają się za spaniem z dzieckiem w jednym łóżku, a inni są temu przeciwni. Oba rozwiązania posiadają pewne zalety i wady. My polecamy przede wszystkim słuchać własnej intuicji i wybrać metodę, która nam samym wydaje się słuszna.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną