Jak szybko wytrzeźwieć? Obalamy mity!

Patrycja
Zdrowie
28.04.2021 15:14
Jak szybko wytrzeźwieć? Obalamy mity!

Jak pozbyć się alkoholu z organizmu i szybko wytrzeźwieć? Czy można zmniejszyć uczucie upojenia i przyspieszyć pracę wątroby? Obalamy najpopularniejsze mity z tym związane.

Zdjęcie Jak szybko wytrzeźwieć? Obalamy mity! #1

Czy istnieją sposoby żeby szybko wytrzeźwieć?

Mocna kawa, a może sok z kiszonej kapusty? Niestety nie istnieją skuteczne domowe sposoby na szybkie wytrzeźwienie. Kluczowy jest czas!

Żeby wątroba zdołała metabolizować alkohol znajdujący się w organizmie, musi upłynąć jego odpowiednia ilość. Wątroba pozbywa się alkoholu z prędkością ok. 0,15 promila na godzinę.

Aby pozbyć się z organizmu alkoholu zawartego w lampce wina, jednym piwie, czy setce wódki, potrzeba aż trzech godzin! Czy da się przyspieszyć proces trzeźwienia i zmniejszyć zawartość alkoholu w organizmie?

Obalamy popularne mity!

Zdjęcie Jak szybko wytrzeźwieć? Obalamy mity! #2

Tłuste jedzenie- mit

Zjedzenie tłustego posiłku również nie wpłynie na szybszy metabolizm alkoholu w organizmie. Tłuste jedzenie może zniwelować skutki kaca i pełnić funkcję osłonową dla wątroby. Pomoże to jednak tylko wtedy, gdy zjesz taki posiłek przed lub w trakcie spożywania alkoholu.

Mocna kawa- mit

Mocna kawa nie przyspiesza metabolizmu alkoholu. Choć kofeina pobudza i dodaje energii, to w rzeczywistości nie pozwala na szybsze wytrzeźwienie.

Zimny prysznic- mit

Zimny prysznic pozwoli Ci się rozbudzić i stanąć na nogi, jednak nie sprawi, że szybciej wydalisz alkohol. Będziesz czuć się po nim orzeźwiony i pełen energii, jednak to nie wpłynie w żaden sposób na metabolizowanie alkoholu przez wątrobę. To popularny i często powtarzany mit.

Wymiotowanie- mit

Wymioty wbrew panującej powszechnie opinii, nie obniżą poziomu alkoholu we krwi. Po wypiciu za dużej ilości alkoholu możemy odczuwać mdłości, wymioty jedynie je złagodzą, lecz nie sprawią, że  szybciej wytrzeźwiejemy.

Zdjęcie Jak szybko wytrzeźwieć? Obalamy mity! #3

Wysiłek fizyczny- mit

Intensywne ćwiczenia i wysiłek fizyczny nie sprawią, że szybciej wytrzeźwiejemy. Na dodatek mogą niekorzystnie wpływać na pracę wątrobę i dodatkowo ją obciążać.

Skuteczna metoda na szybkie wytrzeźwienie

Powyższe sposoby są bardzo często polecane, jednak tak naprawdę nie działają. Nie pozwolą szybciej wytrzeźwieć, ani zniwelować skutków odczuwania kaca.

Jedynym skutecznym sposobem jest podanie dożylnej kroplówki zawierającej glukozę, elektrolity, witaminy i antyoksydanty. Taka kroplówka pozwoli wypłukać z organizmu resztki szkodliwych metabolitów alkoholowych. Dzięki niej szybciej dojdziemy do siebie i zniwelujemy uciążliwe skutki kaca. Glukoza zapobiega odwodnieniu i szybko stawia na nogi.

Zdjęcie Jak szybko wytrzeźwieć? Obalamy mity! #4
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną