Czy pies powinien spać z nami w łóżku? Poznaj ciekawe fakty na ten temat!

Patrycja

Lifestyle

Nov. 7, 2019, 3:40 p.m.

Czy pies powinien spać z nami w łóżku? Poznaj ciekawe fakty na ten temat!

Czy pies powinien spać w naszym łóżku? Miłośnicy czworonogów ciągle się o to spierają. Są opiekunowie, dla których czworonóg w łóżku to rzecz naturalna i Ci, dla których to sprawa niewyobrażalna.

Zdjęcie Czy pies powinien spać z nami w łóżku? Poznaj ciekawe fakty na ten temat! #1

Pytanie więc: czy spanie z psem w jednym łóżku to pomysł dobry?

Odpowiedź jest prosta i niejednoznaczna i brzmi: To zależy.

Z punktu widzenia behawiorystów nie ma przeciwwskazań, aby nasz przyjaciel spał razem z nami. Decyzja w tej kwestii powinna zależeć jedynie od właściciela i chęci zwierzaka. Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę pewne zasady dotyczące wspólnego życia.

Higiena

Niesypianie z psem w jednym łóżku często jest podyktowane względami higienicznymi. Musimy zdać sobie sprawę, że pies nie jest kąpany codziennie, nie chodzi w butach, nie myje się po toalecie, do łóżka może przynieść brudną sierść, a nawet kleszcze.

Jeśli jesteśmy opiekunami psa, powinniśmy pamiętać, by kontrolować stan jego sierści i skóry, regularnie go odrobaczać. Alergicy bezwzględne natomiast powinni unikać spania z psem.

Komfort

Jeśli mamy psa takiego jak dog spanie z nim w jednym łóżku może być po prostu mało wygodne. Natomiast spanie z maluszkiem zwyczajnie niebezpieczne, w trakcie snu możemy wyrządzić mu krzywdę.

Zdjęcie Czy pies powinien spać z nami w łóżku? Poznaj ciekawe fakty na ten temat! #2

Stres

Spanie ze swoim pupilem może mieć na nas pozytywny wpływ. Obecność psa w łóżku to większe poczucie bezpieczeństwa także dla nas. Głaskanie go i przytulanie przed zaśnięciem podnosi poziom oksytocyny – hormonu dobrego samopoczucia.

Bliskość

Musimy wiedzieć, że psy mają swoje powody, by wchodzić do naszych łózek. Po pierwsze jest tam ciepło, a nasz zapach sprawia, że pies czuje naszą obecność. Pies czuje się bezpiecznie i komfortowo, jego więź z nami się umacnia.

Szybkie zasypianie

Istnieją badania, które potwierdzają, że zasypiamy szybciej, gdy w łóżku jest zwierzak. Psy potrafią łagodzić napięcie, redukować stres, a nawet objawy depresji. Bierze się to z ich bezwarunkowej miłości i oddania. Także psy, zwłaszcza te wcześniej żyjące w ciężkich warunkach będą spokojniejsze przy kochanym właścicielu.

Zdjęcie Czy pies powinien spać z nami w łóżku? Poznaj ciekawe fakty na ten temat! #3

Dominacja

Jak napisaliśmy wcześniej, nie istnieją przeciwwskazania behawioralne, przez które pies nie mógłby spać razem z nami. Teoria dominacji jest bardzo stara i już dawno została obalona. Nawet psy dziko żyjące układają się do snu blisko siebie, niezależnie od statusu w stadzie. W ten sposób psy, a nawet wilki pogłębiają więzi socjalne i dbają o swoje bezpieczeństwo.

Pies w łóżku

Jeśli chcemy dzielić łóżko z psem, powinniśmy pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim pies powinien schodzić z łóżka na naszą komendę. Nie możemy tolerować sytuacji, kiedy pies broni nam dostępu do łózka. Ważne jest, by pies traktował swoich opiekunów jednakowo, nie może wykluczać jednego z nich. Pomimo dostępu do łózka pies musi mieć własne, wygodne posłanie.

Pies w legowisku

Pies musi mieć własne legowisko. Powinno być ono ustawione w miejscu, gdzie będzie mógł spokojnie wypocząć. Jeśli pies sypia z nami w łóżku, dobrym rozwiązaniem jest ustawienie jego legowiska w naszej sypialni, gdzie będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo, nawet jeśli nasze łózko będzie dla niego niedostępne.

Zdjęcie Czy pies powinien spać z nami w łóżku? Poznaj ciekawe fakty na ten temat! #4

Bez względu na to, czy pozwalamy naszemu psu wchodzić do łóżka, czy też nie, musimy być konsekwentni. Jeśli będziemy wciąż zmieniać zdanie, pies nie połapie się, co jest dobre, a co nie. Zasady muszą być dla niego zrozumiałe i niezmienne od samego początku.