Latem większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, przez co jesteśmy bardziej narażeni na ukąszenia owadów. Niektóre z nich mogą być bardzo groźne i stanowić poważne zagrożenie dla człowieka. Dowiedz się, co zrobić, gdy ukąsi Cię szerszeń.
Jak wygląda szerszeń?
Szerszeń to największy występujący w Polsce owad z rodziny osowatych. Na świecie istnieje aż 26 gatunków szerszeni, które różnią się od siebie wielkością i wyglądem. W Polsce występuje jedynie szerszeń europejski. Ma około 3 cm wielkości, żółty odwłok w czarne pasy i czarnorudą głowę.
Gdzie można go spotkać?
Szerszenie często zakładają gniazda w pobliżu ludzkich siedzib: przy dachach, strychach, balkonach, a także w konarach drzew, opuszczonych budkach lęgowych ptaków i pustych ulach. Szerszenie co roku zmieniają miejsce pobytu i zakładają nowe siedziby.
Co zrobić, gdy spotkamy szerszenia?
Gdy na swej drodze spotkamy szerszenia, zachowajmy spokój i starajmy się ich nie drażnić. Nie wolno podchodzić do gniazda, szturchać go, ani wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepszym wyjściem będzie spokojne wycofanie się z jego zasięgu.
Ukąszenie szerszenia
Gdy użądli nas szerszeń, poczujemy nagły, ostry ból, a na skórze powstanie bolesny obrzęk i swędzące zaczerwienienie. Jad szerszenia ma w swoim składzie znacznie więcej toksyn, niż jad innych owadów: os i pszczół. Jeśli jesteś uczulony na jad owadów błonkoskrzydłych, to ukąszenie szerszenia może wywołać reakcję alergiczną, która może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i nawet do śmierci. Natomiast jeśli nie jesteś uczulony, objawy miną maksymalnie w ciągu kilku dni.
Co zrobić gdy ukąsi szerszeń?
Gdy ukąsi nas szerszeń, jak najszybciej należy usunąć żądło, a miejsce ukąszenia przemyć wodą i posmarować środkiem na ukąszenia owadów.
Warto przyłożyć lód lub zimny okład, a następnie zażyć wapno.
Osoba uczulona na jad, powinna nosić ze sobą na wszelki wypadek strzykawkę z adrenaliną. Gdy nie wiemy o uczuleniu, a po ukąszeniu szerszenia, wystąpią bardzo gwałtowne objawy- należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Tak samo, gdy szerszeń użądli nas w okolicach jamy ustnej. Może to spowodować problemy z oddychaniem, połykaniem i zagrożenie życia.