Co robić, gdy ugryzie nas końska mucha?

Patrycja
Zdrowie
16.07.2020 19:51
Co robić, gdy ugryzie nas końska mucha?

Ukąszenie końskiej muchy jest bardzo bolesne, a ślad po nim może utrzymywać się aż 2 tygodnie. Co zrobić, gdy ugryzie nas końska mucha? Poznaj skuteczne sposoby, które złagodzą ból i opuchliznę po ukąszeniu.

Zdjęcie Co robić, gdy ugryzie nas końska mucha? #1

Czym są końskie muchy?

Końskie muchy, inaczej gzy lub jusznice deszczowe, najczęściej występują w pobliżu zbiorników wodnych, na łąkach i w lasach, atakują zwierzęta i ludzi, zwłaszcza w upalne i wilgotne, letnie dni. Jej ugryzienia są niezwykle bolesne, powodują świąd i długo utrzymującą się opuchliznę.

Ugryzienie końskiej muchy

Najbardziej niebezpieczne są samice końskiej muchy, które atakują ofiary, nacinając ich skórę i zlizując krew. Nie wytwarzają substancji znieczulającej, więc ich ukąszenie jest szczególnie bolesne. W ślinie muchy znajdują się substancje, które wywołują stan zapalny, rumień, silne swędzenie i obrzęk. Objawy te mogą utrzymywać się na skórze nawet do 2 tygodni. Podczas jednego ataku, końskie muchy są w stanie wyssać nawet mililitr krwi.

Zdjęcie Co robić, gdy ugryzie nas końska mucha? #2

Jak radzić sobie z ukąszeniem?

Gdy ugryzie Cię końska mucha, jak najszybciej zażyj wapno. Swędzące miejsce warto obłożyć lodem lub użyć zimnych okładów z octu lub żelu Altacetu. Bardzo dobrze sprawdzi się sok z babki lancetowatej, napar z rumianku, okłady ze śmietany lub zsiadłego mleka. Pomoże to zmniejszyć opuchliznę i uśmierzyć ból. Najważniejsze, aby nie drapać miejsca ugryzienia, ponieważ może dojść do powikłań, a stan zapalny potrwa wtedy znacznie dłużej.

Skutki ukąszenia

Końskie muchy są bardzo uciążliwe i trudno je odstraszyć. Jeśli Cię zaatakują, nie odpuszczą tak łatwo. Gdy dojdzie do ugryzienia, postępuj według powyższych zasad, a nieprzyjemne dolegliwości powinny minąć szybciej.

Pojedyncze ugryzienie końskiej muchy nie jest groźne. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do reakcji alergicznej, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak dreszcze, gorączka, bóle stawów lub zaburzenia rytmu serca- skontaktuj się z lekarzem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną