Ogród na tarasie – jak go urządzić?

Ogród na tarasie – jak go urządzić?

Planowanie zieleńca może być problematyczne dla kogoś, kto wcześniej nie miał wiele wspólnego z pracami w ogrodzie. Podjąć się tego wyzwania jednak warto, bo ostateczny efekt często potrafi z nawiązką wynagrodzić pracę przy sadzeniu kwiatów i wybieraniu donic ogrodowych. Pięknie urządzony ogród na tarasie nie tylko naturalnie dekoruje salon pod chmurką, ale też jest wizytówką domu, dlatego warto zadbać o jego ładny wygląd. Aby was zainspirować, przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziecie praktyczne wskazówki na temat aranżacji ogródka na tarasie i dobierania roślin. 

Taras skąpany w zieleni, czyli piękny salon na świeżym powietrzu

Ogród i taras są naturalnym przedłużeniem domu, dlatego jeszcze przed nadejściem sezonu letniego warto przemyśleć ich aranżację i zadbać o estetyczny wygląd. Kiedy pogoda sprzyja, często przebywamy na zewnątrz od rana do nawet późnych godzin wieczornych, a to wystarczający powód, aby zapewnić sobie komfortowe warunki do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Towarzystwo roślin i kwiatów ozdobnych potrafi bardzo uprzyjemnić relaks, szczególnie, jeśli taras jest zamiennikiem klasycznego ogródka. Już kawałek przestrzeni pozwala stworzyć przytulny zakątek, dlatego nie rezygnujcie z posiadania własnego zieleńca – realizacja tego marzenia jest na wyciągnięcie ręki…  

Jak zaplanować i zaaranżować ogródek na tarasie? 

Zanim wybierzecie gatunki roślin i kupicie potrzebne donice ogrodowe, rozrysujcie plan tarasu i rozmieśćcie na nim meble wypoczynkowe. Ostatecznie potrzebują one najwięcej miejsca do wyeksponowania swoich walorów, dlatego należy przyznać im pierwszeństwo przed oświetleniem, dekoracjami i dodatkami. Kwiaty i krzewy ozdobne na tarasie występują głównie w charakterze ozdoby, więc nie powinny pochłaniać więcej przestrzeni niż meble ogrodowe. 

Zdjęcie Ogród na tarasie – jak go urządzić? #1

Kiedy już rozstawicie sofę, fotele i stół z krzesłami, zastanówcie się, jak możecie wypełnić roślinami i wykorzystać pozostałe miejsce. Małe i średnie kwiaty można pięknie wyeksponować na stoliku, za pomocą wiszących donic ogrodowych lub specjalnie przeznaczonych do tego stojaków, większe z kolei, zwykle ustawia się bezpośrednio na podłodze lub na schodkach prowadzących do dalszej części ogrodu. Fajnym pomysłem jest także zastosowanie pergoli, która w upalne dni chroni kwiaty przed słońcem i zapewnia nieco cienia na tarasie.   

Czym kierować się przy wyborze roślin i kwiatów ozdobnych na taras?

Zagospodarowanie tarasowej przestrzeni wymaga zwykle dużej kreatywności, dlatego starajcie się zachować umiar i nie poddajcie się pokusie posiadania jak największej kolekcji roślin. Ilość kwiatów dostosujcie nie tylko do wielkości tarasu, ale też do swoich możliwości czasowych i stylu życia, jaki prowadzicie. Duże znaczenie podczas aranżacji ma też położenie zieleńca oraz poziom jego nasłonecznienia. Jedne rośliny dobrze znoszą ciepło i upalne klimaty, inne z kolei źle reagują na bezpośredni kontakt z deszczem, wiatrem czy słońcem. 

Planując ogródek przylegający bezpośrednio do domu, zwróćcie uwagę na żywotność roślin, ich wymagania odnośnie pielęgnacji oraz ogólną estetykę. Kwiaty nie muszą co prawda idealnie pasować do mebli ogrodowych czy koloru elewacji, ale dobrze by było, aby harmonijnie wkomponowywały się w otoczenie. Pamiętajcie też, że nie każde rośliny lubią wzajemnie swoje towarzystwo, co może pokrzyżować wasze plany dotyczące ich lokalizacji na tarasie czy ustawienia. Ma to jednak swoje plusy – dzięki takim ograniczeniom łatwo unikniecie chaosu i wrażenia przeładowania. 

Mały ogród na tarasie: jakie kwiaty posadzić w donicach?

Rośliny mają bardzo duży wpływ na wygląd tarasu, dlatego powinny tworzyć spójną całość i kreować przytulny klimat. W tym celu powinniście zapewnić im dobre warunki do rozwoju i kupić ładne donice ogrodowe, najlepiej w zróżnicowanych kształtach, wzorach i rozmiarach. Na tarasie możecie posadzić zarówno kwiaty kolorowe (sezonowe lub wieloletnie) oraz rośliny pnące: bluszcz, powojnik i groszek pachnący. Dobrym wyborem będą tutaj także zioła, małe krzewy oraz drzewka, szczególnie te o niewielkich gabarytach, takie jak: cis, bukszpan czy bonsai. 

Zdjęcie Ogród na tarasie – jak go urządzić? #2

W dobrze nasłonecznionych miejscach pięknie będą rosły bratki, begonie i surfinie, półcień natomiast przysłuży się pelargoniom, paprociom i trawom ozdobnym. Oprócz tego do wyboru macie oczywiście popularne cyprysy i tuje, hortensje i niezwykle urodziwe różaneczniki. Problemów w pielęgnacji nie sprawiają kwiaty sezonowe: prymulki, hiacynty, żonkile i tulipany, dlatego warto udekorować nimi taras już wczesną wiosną. Jesienią z kolei, kiedy większość roślin przekwitnie po lecie, mile widziane na tarasie będą wrzosy, wrzośce i chryzantemy. 

Jakie wybrać donice ogrodowe na taras?

Kiedy już wybierzecie konkretne gatunki roślin, przyjdzie czas na dalsze kroki i dopasowanie odpowiednich donic. W sklepie internetowym sfmeble.pl znajdziecie donice ogrodowe w różnych kształtach i rozmiarach, nadające się zarówno do sadzenia małej i średniej wielkości kwiatów, jak i tych nieco bardziej okazałych w formach. Oprócz tego do dyspozycji macie także skrzynie i pojemniki na zioła, owoce i warzywa oraz doniczki wiszące, które idealnie nadają się na pnącza. 

Wybierając modele do ogrodu na taras, pamiętajcie, że dobrze dobrane donice ogrodowe powinny odpowiadać 1/3 wielkości rośliny. Nie bez znaczenia w ich przypadku jest obecność odpływów i podstawek oraz zastosowany materiał. Donice ogrodowe z drewna egzotycznego i technorattanu świetnie radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, te wykonane z gliny i ceramiki z kolei (np. z terakoty), lepiej gospodarują poziomem wilgoci i przepuszczają powietrze do korzeni, dlatego tworzą idealne warunki do rozwoju roślin.0

Agnieszka

true

Polecane