Czyszczenie kostki brukowej z mchu, oleju czy innych substancji. Poznaj nasze sposoby!

Czyszczenie kostki brukowej z mchu, oleju czy innych substancji. Poznaj nasze sposoby!

Na kostkę brukową decyduje się coraz więcej osób, podczas wykańczania powierzchni przed domem. Jak i czym czyścić poszczególne zabrudzenia, jeśli na niej powstaną? Podpowiadamy!

Kostka brukowa 

Kiedyś kostka brukowa była lukusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś możemy ją dostrzec praktycznie przed każdym domem. Coraz więcej osób decyduje się na jej położenie, jako element wykończeniowy terenu przed domem. Wygląda ona estetycznie, a dodatkowo ma też walory praktyczne. Aby jednak wyglądała ładnie, należy o nią odpowiednio dbać i ją czyścić. Poznaj sposoby, czym wyczyścić poszczególne zabrudzenia.

Zdjęcie Czyszczenie kostki brukowej z mchu, oleju czy innych substancji. Poznaj nasze sposoby! #1

Zabezpieczenie kostki brukowej 

Kostka brukowa powinna zostać zaimpregnowana. Zabezpieczona kostka brukowa wchłania o wiele mniej brudu i łatwiej jest ją czyścić. Czasami wystarczy do tego ciepła woda, płyn do naczyń oraz szorstka szczotka. Niezaimpregnowana kostka jest narażona na głębsze wchłanianie się zabrudzeń, a to sprawia, że trudniej jest ją doczyścić. Można do tego wykorzystać wcześniej podany sposób lub zainwestować w specjalistyczny sprzęt tj. myjka ciśnieniowa, myjka talerzowa, pistolet do kostki czy szorowarka.

Usuwanie mchu

W miejscach, gdzie kostka jest zacieniona i ma odrobinę wilgoci, pojawia się zielony mech, który nie wygląda estetycznie. Usunąć można go mechanicznie za pomocą wyrwania go ze szczelin pomiędzy kostką. Należy jednak pamiętać, aby wyrywać go wraz z korzeniami, ponieważ w innym wypadku będzie nadal odrastał. W sklepach ogrodniczych można kupić odpowiednio zakrzywione narzędzia, które są pomoce w mechanicznym usuwaniu mchu. Do jego usunięcia można też zastosować specjalne opryski naturalne lub chemiczne, które mogą jednak negatywnie działać na kostkę lub zasadzone koło niej rośliny. 

Usuwanie plam z oleju

Zdarza się również, że na kostce brukowej powstaną plamy z oleju np. silnikowego, gdy kostką wyłożony jest np. wjazd na posesję czy powierzchnia pod wiatą.  W tym wypadku liczy się czas, jaki upłynął od powstania zabrudzenia do jego czyszczenia. Na „świeże” plamy z oleju warto zastosować piasek, którym należy posypać plamę. Dzięki temu olej wchłonie się nie w kostkę a w piasek. Można też spróbować usunąć ją za pomocą mocnego strumienia ciepłej wody z myjki ciśnieniowej, która zmyje olej z bruku. Innym sposobem jest też posypanie plamy sodą oczyszczoną i pozostawienie na jakiś czas, po którym należy obficie polać plamę wodą, aby nie powstały białe zacieki.

Usuwanie plam z cementu/betonu

Podczas remontu zdarza się, że na kostce brukowej powstaną plamy z cementu lub betonu. W tym wypadku również ważny jest czas, jeśli plama jest „świeża”, to możesz po prostu zebrać cement czy beton z kostki i dokładnie umyć ją przy pomocy myjki ciśnieniowej. Starsze plamy możesz zdrapać, jednak należy to robić z wyczuciem, aby nie uszkodzić kostki.

Zdjęcie Czyszczenie kostki brukowej z mchu, oleju czy innych substancji. Poznaj nasze sposoby! #2

Impregnowanie kostki

Po wyczyszczeniu kostki lub zaraz po jej położeniu najlepiej jest od razu ją zaimpregnować. Specjalne preparaty tworzą wtedy powłokę ochronną, dzięki której brud i zabrudzenia nie wnikają w kostkę i można je szybciej usunąć. Impregnat należy jednak nanosić w ciepłe i suche dni, jednak kostka nie może być wtedy rozgrzana. Impregnować bruk powinno się odbyć co 3-4 lata, a odpowiednie środki dodatkowo wzmocnią zewnętrzną warstwę kostki oraz poziom jej mrozoodporności, przy niewpływaniu na jej wygląd.

Katarzyna

true

Polecane