Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad

Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad

Wiosna za pasem, więc można przygotowywać się do spędzania ciepłych dni i wieczorów na dworze. Jak więc urządzić taras? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad #1

Urządzanie tarasu

Zima już nam chyba odpuściła w tym roku. Warto więc pomyśleć o aranżacji miejsca do spędzania ciepłych dni i nocy oraz długich wieczorów. Jeśli mamy taką możliwość, to warto pomyśleć nad stworzeniem lub urządzeniem tarasu na nowo. Co na nim postawić? Jakie meble wybrać? Podpowiadamy!

1) Taras jako przedłużenie domu

Taras to tak naprawdę przedłużenie domu. Zazwyczaj wychodzimy na niego z salonu lub kuchni poprzez drzwi balkonowe. Warto więc zadbać o jego integralność z resztą domu. Dziwnie będzie wyglądał taras, który będzie odstawał od reszty lub będzie przedstawiał kompletnie inną wizję przestrzeni.

Zdjęcie Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad #2

2) Ochrona przed słońcem

Zadaszenie w naszym klimacie jest bardzo ważne, ponieważ nie mamy stabilnej pogody. Raz wieje, a raz świeci w oczy, więc ciężko jest posiedzieć w spokoju na tarasie. Ochrona przed słońcem i wiatrem to ważna część tarasu. Warto postawić na markizę, żagiel lub altankę, która będzie pasowała do reszty otoczenia.

3) Naturalne zadaszenie

Jeśli cień i osłonę przed słońcem zapewnia nam część budynku np. jakaś ściana to dobrze. Naturalną osłonę przed słońcem może zapewnić też zamontowanie kratki, na których będą się pięły gęste pnącza winorośli, powojniki czy wiciokrzewu.

Zdjęcie Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad #3

4) Podłoga na tarasie

Taras to miejsce odpoczynku i złapania równowagi, więc ważne jest, z czego będzie wykonany. Na podłogę tarasu najlepiej wybrać drewno, ponieważ nie nagrzewa się latem tak jak płytki, ani nie jest zimne w dotyku. Można więc spokojnie chodzić po nim boso. Drewniany taras trzeba jednak przed i po sezonie zaolejować, jednak ma on swój urok.

5) Baza

Urządzając taras, warto wybrać takie materiały, które są ponadczasowe, jeśli chodzi o ich wygląd. Łatwo dobrać do nich dodatki oraz elegancko się prezentują. Gdy za rok przyjdzie nam ochota na „odświeżenie” tarasu, to może wymienić wtedy dodatki lub postawić inne rośliny bez potrzeby wymiany mebli czy podłogi.

6) Dobrze dobrane oświetlenie

Taras to miejsce, gdzie możemy spędzać czas nie tylko w dzień. Ciepłe, letnie wieczory również zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Możemy zamontować tam klasyczne oświetlenie elektryczne lub postawić na oświetlenie ze świec. Ładnie będą wyglądać również lampiony lub lampy, które za dnia pochłaniają energię słoneczną, a w nocy świecą. Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie i jak mocno chcemy mieć oświetlony taras.

Zdjęcie Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad #4

7) Odpowiednie meble

Ilość oraz wielkość mebli, jakie możemy ułożyć na tarasie, zależy od jego wielkości. Do ustawienia kompletu wygodnych mebli ogrodowych wystarczy powierzchnia ok. 10 m². Jeśli nasz taras jest większy, to możemy na nim umieścić np. hamak lub leżaki ogrodowe. Warto zorganizować przestrzeń tak, aby komunikacja między domem a tarasem nie była utrudniona. Można postawić na meble plastikowe, które jednak nie wytrzymają zbyt długo. Trochę trwalsze są meble wykonane z rattanu lub wikliny, jednak nie są one odporne na promieniowanie słoneczne i zabrudzenia. Lekkimi, wytrzymałymi i odpornymi na rdzę materiałami na taras są między innymi techno rattan czy aluminium.

8) Rośliny

Na tarasie pięknie będą wyglądać również rośliny. Dzięki nim taras będzie naturalnie przechodził w dalszą część ogrodu. Dobór roślin zależy od naszych preferencji. Można je posadzić w dużych donicach lub mniejszych. Wszystko zależy od wielkości tarasu, naszych preferencji oraz zdolności ogrodniczych. Trzeba też poczytać jakie rośliny będą odpowiednie do słonecznego czy zacienionego tarasu, tak aby cieszyły nasze oczy, jak najdłużej.

Zdjęcie Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad #5

9) Bezpieczne miejsce

Taras to miejsce, który służy do wypoczynku całej rodzinie. Jeśli mamy dzieci to warto zadbać również o ich bezpieczeństwo. Zamiast ciężkich i masywnych mebli postawić na ich lżejsze wersje. Lepiej unikać też ostrych kantów oraz kabli czy sznurków, o które dziecko mogłoby się zaplątać.

10) Przydatne dodatki

Jeśli taras ma nam posłużyć jako miejsce również do urządzania grilli czy spotkań z przyjaciółmi to warto wygospodarować na nim również dodatkowe miejsce np. na szafkę, w której lub na której będziemy trzymać pomocne rzeczy. Na stole nie zawsze po postawieniu na nim jedzenia i zastawy jest miejsce np. na napoje czy dodatkowe talerze i sztućce. Taka szafka może posłużyć również jako miejsce, gdzie można umieścić dodatkowe poduszki czy odstraszacze na komary.

Zdjęcie Jak urządzić taras - 10 podstawowych zasad #6
Katarzyna

true

Polecane