Jak wybrać smacznego pomidora? 5 cennych wskazówek

Katarzyna

Kulinaria

15.03.2021 18:48

Jak wybrać smacznego pomidora? 5 cennych wskazówek

Pomidory to warzywa, które większość z nas uwielbia.  Czym kierować się przy ich zakupie? Podpowiadamy!

Lubiane warzywo

Z pomidorów można zrobić pyszne i wartościowe dnia, które będą smakowały całej rodzinie. Spaghetti, sos do pizzy czy zupa pomidorowa to potrawy, które często przygotowujemy w naszych domach.  Co zawierają w sobie pomidory?

Wartości odżywcze i witaminy

Pomidory to warzywa, które zawierają w sobie wiele witamin i wartości odżywczych. Są bogate m.in. w witaminę C, R oraz witaminy z grupy B, które bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy. W pomidorach jest również beta-karoten oraz witaminy PP i K. Można w nich znaleść również wiele składników odżywczych tj. potas, wapń, magnez, żelazo i miedź. Czym kierować się przy ich zakupie? Podpowiadamy!

1) Odpowiedni wygląd

Przy wyborze pomidorów powinniśmy kierować się przede wszystkim ich wyglądem. Najlepiej jest kupować pachnące i miękkie pomidory. Nie mogą być oczywiście zbyt miękkie, bo trzeba będzie je szybko wykorzystać. Inaczej szybko się zepsują i trzeba będzie je wyrzucić. Pomidory nie powinny mieć plam, nadgniłych dziurek czy pęknięć.

2) Szypułka

Kupując pomidory, ważne jest, aby miały one szypułkę. Zazwyczaj odrzucamy ją, żeby nie płacić za coś, co i tak później wyrzucimy. To jednak błąd, ponieważ szypułka sprawia, że pomidor nie psuje się tak szybko. Dzięki nie jest też dłużej świeży i pachnący.

Zdjęcie Jak wybrać smacznego pomidora? 5 cennych wskazówek #1

3) Miejsce po szypułce

Jeśli kupujemy pomidory od razu na przetworzenie lub do zjedzenia to szypułka nie jest aż tak bardzo istotna. Zanim jednak kupimy pomidory, najlepiej jest powąchać miejsce po szypułce. Jeśli będzie pachnieć pomidorem, to jest to znak, że pomidor będzie smaczny. Jeśli jednak pachnie nawozem, oznacza to, że do jego wyhodowania użyto sporo nawozu, przez co pomidor nie będzie miał smaku lub będzie on bardzo sztuczny.

5) Rozmiar jest ważny

Pełne, duże i czerwone pomidory przyciągają nasz wzrok i wydaje nam się, że są smaczne. Mając wybór w sklepie, zazwyczaj wybieramy te większe pomidory. Okazuje się, że to małe pomidory są bardziej słodkie. Mają też bardziej „pomidorowy” smak, a potrawy z nich przygotowane są bardziej aromatyczne.

Zdjęcie Jak wybrać smacznego pomidora? 5 cennych wskazówek #2

5) Kolor ma znaczenie

Kupując pomidory, powinniśmy zwrócić uwagę również na ich kolor. Powinny być one czerwone, bez plam oraz obić. Plamy mogą być oznaką zepsucia lub stosowania nawozów. Obite pomidory będą się natomiast szybciej psuć i pleśnieć. Jeśli kupimy niedojrzałe pomidory, to możemy je postawić w nasłonecznionym miejscu, ponieważ dzięki temu szybciej dojrzeją.