Znasz kogoś, kto ma taką dziurkę na uchu? Zobacz,co ona oznacza!

Agnieszka

Zdrowie

April 22, 2017, 1:50 p.m.

Znasz kogoś, kto ma taką dziurkę na uchu? Zobacz,co ona oznacza!
Natura potrafi spłatać nam figla i czasami możemy zaobserwować przeróżne znamiona czy przypadłości. Co oznacza dziurka na uchu? Czy jest to groźne? Odpowiadamy!
Zdjęcie Znasz kogoś, kto ma taką dziurkę na uchu? Zobacz,co ona oznacza! #1

Przetoka przeduszna

Mała, prawie niezauważalna dziurka na przedniej części ucha to niezwykle rzadka przypadłość. Posiada ją od 0,1 do 0,9 procent Amerykanów i Europejczyków. Wgłębienie jest małe i zazwyczaj występuje tylko na jednym uchu. Jest to wada wrodzona ucha zewnętrznego i najczęściej nie powoduje żadnych objawów.

Pochodzenie przetoki przedusznej

Naukowcy podejrzewają, iż jest to ewolucyjna pozostałość po skrzelach ryb. Cecha ta zazwyczaj przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, więc jest dziedziczna. Uważa się ją za wadę wrodzoną, więc jej przyczyna nie jest do końca znana.

Na jej powstanie mogą mieć wpływ następujące czynniki, które zachodzą w łonie matki:

zakażenia wirusowe lub bakteryjne,

• promieniowanie jonizujące,

• narażenie na niektóre toksyny lub leki przyjmowane na wczesnym etapie ciąży,

• niedobory pokarmowe.

Niegroźne schorzenie 

Dziurka ta nie jest groźnym schorzeniem. Zazwyczaj nie przynosi ona żadnych dolegliwości. Nie trzeba o nią szczególnie dbać, ale należy zachowywać ją w czystości. Nie da się je usunąć nieoperacyjnie, więc raczej jest to pamiątka na całe życie. Najczęściej występuje nad prawym uchem, częściej u kobiet niż mężczyzn. W większości przypadków przetoka przeduszna jest zakończona ślepo, a więc kończy się w tkankach miękkich okolicy ucha. Rzadziej zdarza się, że na końcu przetoki powstają torbiele.

Infekcje przetoki przedusznej 

W niektórych przypadkach przetoka przeduszna jest narażona na częste infekcje. W jej przypadku leczy się ją antybiotykami, jednak w skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie dziurki operacyjnie. Może też dojść do jej zapalenia, co powoduje, że wydobywa się z niej wydzielina w postaci ropy. Dodatkowo może wystąpić wtedy również ból, opuchlizna lub zgrubienie. W takim przypadku należy odwiedzić lekarza.

Zdjęcie Znasz kogoś, kto ma taką dziurkę na uchu? Zobacz,co ona oznacza! #2

Zabieg usunięcia przetoki przedusznej 

Przetoka przyduszna powinna zostać usunięta chirurgicznie przy ingerencji lekarza. Operację powinien przeprowadzić lekarz, który ma doświadczenie w podobnych zabiegach. Wymaga on precyzji, ponieważ od staranności jego przeprowadzenia zależy czy będą nawracały stany zapalne.