Ból zatok nie zawsze wiąże się z infekcją! Sprawdź co może oznaczać!

Patrycja

Zdrowie

March 15, 2021, 11:28 a.m.

Ból zatok nie zawsze wiąże się z infekcją! Sprawdź co może oznaczać!

Ból i ucisk w obrębie zatok od razu przynosi na myśl zapalenie zatok. Jednak ból w tej okolicy nie musi oznaczać infekcji zatok, zwłaszcza jeśli nie mamy kataru. Sprawdźmy,  co może oznaczać uczucie zatkanego nosa i ból zatok przebiegający bez żadnej wydzieliny.

Zdjęcie Ból zatok nie zawsze wiąże się z infekcją! Sprawdź co może oznaczać! #1

 

Ból zatok bez kataru zdarza się niezwykle rzadko, jednak nie jest niczym niezwykłym. Brak wydzieliny nie wyklucza infekcji i mimo takiego przebiegu nadal możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym zatok.

Istnieje bowiem możliwość, że wydzielina zalega w zatokach, a spływa po tylnej ścianie gardła, omijając nos. Brak kataru może być sytuacją przejściową, a wydzielina może pojawić się po kilku dniach choroby, kiedy nie będzie już tak gęsta.

Brak kataru może także być objawem przewlekłego zapalenia zatok, w takim wypadku gęsta wydzielina może w ogóle nie wydostawać się z zatok – co nie oznacza, że jej nie ma.

 

Inne schorzenia

Chociaż wyjaśniliśmy już sobie, że ból zatok bez kataru nie jest niczym niezwykłym i możemy go doświadczać w infekcji, to nie zawsze musi ją oznaczać. Czasami ból, który odczuwamy w obrębie zatok, może wcale nie być związany ze stanem zapalnym.

  • Odczuwalny ucisk i ból w okolicy zatok może pojawiać się w związku z nadciśnieniem tętniczym. Nagły ból występuje szczególnie, kiedy wartość ciśnienia gwałtownie wzrasta. Nie zaobserwujemy wtedy u sobie typowych objawów przeziębienia, uczucia rozbicia, nie wystąpi także katar.
  • Ból w okolicy zatok może pojawiać się w przypadku napięciowych bólów głowy, którego źródłem może być głód, stres, zmęczenie czy brak snu.
  • Objawy przypominające zapalenie zatok mogą także występować jeśli w naszych zatokach znajdują się polipy.

Leczenie

Ból zatok to objaw, który powinien zwrócić naszą uwagę na to, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jeśli nie czujemy się przeziębieni, nie mamy kataru i nie podejrzewamy u siebie stanu zapalnego, to dolegliwość należy skonsultować z lekarzem.

Ważne jest ustalenie przyczyny bólu i czynników go nasilających. W wywiadzie lekarskim pod uwagę bierze się występowanie chorób przewlekłych i fizyczny stan pacjenta. W razie podejrzenia, że ból może być przyczyną poważniejszych dolegliwości, możemy zostać skierowani do specjalisty, który pomoże postawić ostateczna diagnozę. 

Ciekawostka

W razie wątpliwości co do tego, że ból zatok wynika z infekcji, lekarz może zlecić tomografie komputerową zatok przynosowych. To obrazowe  badanie, które jest czasami niezbędne dla ustalenia przyczyny dolegliwości bólowych.