Jak przechować zimowe ubrania? Sprawdź, zanim schowasz je do szafy

Jak przechować zimowe ubrania? Sprawdź, zanim schowasz je do szafy

Ciepła pora roku już za rogiem. Niedługo zmienimy więc też naszą garderobę. Jak wiec zabezpieczyć zimowe ubrania i buty przed schowaniem do szafy, aby posłużyły ci na kolejny rok? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak przechować zimowe ubrania? Sprawdź, zanim schowasz je do szafy #1

Zimowe ubrania

Zimą w twojej szafie królują ciepłe swetry, kurtki oraz wełniane i grube szaliki i czapki. Gdy jednak słońce coraz bardziej zaczyna ogrzewać cię swoimi promieniami to "przerzucasz" się na lżejsze ubrania i buty.

Ciepłe ubrania i buty nie są ci już potrzebne, więc możesz je schować "głębiej" do szafy. Przed ich schowaniem, powinnaś jednak odpowiednio je zabezpieczyć, aby po wyciągnięciu ich za rok było nadal zdatne do ubrania.

Zimowe kurtki

Zimową kurtkę możesz wyprać w pralce niezależnie od tego, czy jest to kurtka puchowa, czy nie przemakalna. Nakrycia wierzchnie również wymagają odświeżenia przed włożeniem ich na dobre do szafy.

Kurtki przechodzą różnymi zapachami z otoczenia oraz się brudzą, więc warto je wyprać, przed schowaniem na kolejny sezon. Przed przystąpieniem do ich prania przeczytaj, jak zaleca prać ją producent.

Kurtki 

Kurtki  należy prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza na programie do prania tkanin delikatnych. Pamiętaj, aby przed włożeniem ich do pralki, wywrócić je na lewą stronę i zapiąć. Wypraną kurtkę powinno się suszyć powieszoną na wieszaku, dzięki czemu nie będzie miała zagnieceń.

Nasz trik

Aby wkład kurtki podczas prania się nie "zbił" warto do prania włożyć dwie piłki tenisowe, dzięki czemu kurtka po wypraniu i wysuszeniu nadal będzie ciepła i miękka.

Zdjęcie Jak przechować zimowe ubrania? Sprawdź, zanim schowasz je do szafy #2

Zimowe buty

Zima to czas, kiedy chodzimy w ciepłych bytach lub kozakach. Gdy na drogach i chodnikach zalega śnieg służby porządkowe oraz drogowe sypią specjalną sól, która ma śnieg jak najszybciej rozpuścić.

Niestety nie jest ona dobra dla zimowych butów, ponieważ pozostawia na nich białe plamy oraz "wżera" się w materiał i go niszczy. Dlatego po każdym powrocie do domu powinno się dokładnie wyczyścić buty z soli. Przed schowaniem ich do pudełka należy je również dokładnie wyczyścić, aby mogły bezpiecznie przeczekać do kolejnej zimy.

Buty skórzane

 Buty skórzane możesz wyczyścić za pomocą wody i płynu do naczyń, które łatwo usuną z nich zabrudzenia oraz sól. Po tym zabiegu należy je pozostawić do wyschnięcia, a gdy będą już suche to dokładnie zapastować i dopiero potem włożyć je do pudełka.

Zdjęcie Jak przechować zimowe ubrania? Sprawdź, zanim schowasz je do szafy #3

Buty zamszowe

Buty zamszowe możesz wyczyścić za pomocą zwykłej gumki do ścierania ołówka. Osady z soli usuniesz za pomocą zwykłej ściereczki i ciepłego mleka. Na sam koniec osusz je i wyczyść miękką szczoteczką.

Nasz trik

Jeśli chować buty z długimi cholewkami, to aby nie zmieniły one kształtu, podczas przechowywania możesz włożyć w nie plastikowe butelki, które sprawią, że cholewki będą cały czas wyprostowane.  Do pudełek można włożyć woreczki z żelem krzemionkowym, które będą pochłaniać wilgoć.

Czapki i szaliki

Wraz z nadejściem wiosny w odstawkę idą też ciepłe czapki i szaliki. Większość tych części garderoby powinnaś wyprać ręcznie z dodatkiem płynu do delikatnych tkanin. Nie powinnaś ich też odwirowywać, a jedynie suszyć rozwieszone.

Wełniane czapki i szaliki

Czapki i szaliki z wełny możesz prać w pralce, ponieważ większość z nich jest wyposażona w taki program. Temperatura woda również nie powinna być za wysoka, ponieważ wełna może się wtedy zbiec. Nie zaleca się również zbyt mocnego odwirowywania takiego prania, ponieważ wełna może się rozciągnąć.

Zdjęcie Jak przechować zimowe ubrania? Sprawdź, zanim schowasz je do szafy #4

Materiały sztuczne

Nakrycia głowy i szaliki, które są wykonane z sztucznych materiałów również możesz prac w pralce. Pamiętaj jednak aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury. W tym wypadku możesz zdecydowanie dobrze odwirować takie pranie, ponieważ nic się mu nie stanie.

Nasz trik

Czapki, szaliki czy rękawiczki możesz umieścić w specjalnym woreczku, który zapobiegnie ich zniszczeniu podczas prania.

Katarzyna

true

Polecane