Często robią Ci się siniaki? Sprawdź możliwe przyczyny!

Patrycja
Zdrowie
11.03.2021 9:33
Często robią Ci się siniaki? Sprawdź możliwe przyczyny!

Siniaki tworzą się w związku z uszkodzeniem naczyń krwionośnych wskutek uderzenia lub ucisku. Chociaż  skłonność i łatwość do tworzenia się siniaków może wynikać jedynie z nadmiernej kruchości naczyń, to może mieć także związek z chorobą, która np. na tę kruchość naczyń wpływa. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, czy łatwość, z jaką nabywacie siniaki, nie wskazuje na chorobę? Jeśli tak to koniecznie przeczytajcie do końca.

Zdjęcie Często robią Ci się siniaki? Sprawdź możliwe przyczyny! #1

Najczęstszą przyczyną podatności na siniaki i sińce na ciele są zaburzenia krzepliwości krwi. Czasami jednak problem leży gdzie indziej, a ponieważ siniaki nie są charakterystycznym objawem tych chorób, ciężko je zdiagnozować jedynie na tej podstawie. Sprawdźmy, na jakie choroby mogą wskazywać szybko powstające sińce na naszym ciele.

Skłonność do siniaków

Zwiększona skłonność do powstawiania siniaków nie musi od razu wskazywać na chorobę. Podatność ta może wiązać się z wrodzoną kruchością i przepuszczalnością naczyń krwionośnych. Może także świadczyć o niedoborach witaminy C, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.

Przyczyną łatwości, z jaką tworzą się sińce, może być przyjmowanie leków rozrzedzających krew, kortykosteroidów lub nawet popularnego ibuprofenu. U Pań zmienna tendencja  do tworzenia się siniaków może wiązać się z fazami cyklu menstruacyjnego, sińce łatwiej robią się podczas miesiączki, kiedy naczynia krwionośne są osłabione i podatne na pękanie.

Niedobory witamin

  • Jak wcześniej wspomniano, skłonność do pojawiania się siniaków na skórze może wiązać się z niedoborami witaminy C. Witamina ta wzmacnia ścianki naczynek krwionośnych, dzięki czemu nie są one kruche i podatne na pękanie. Niedobory witaminy C zdarzają się niezwykle rzadko, co nie znaczy oczywiście, że nie są możliwe. Aby ich unikać, należy  wzbogacić swoją dietę w owoce cytrusowe, truskawki, paprykę, brokuły, kalafior i  brukselkę.
  • Nie tylko witamina C wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Za ich stan jest odpowiedzialna również witamina K, którą znajdziemy w brokułach, lucernie, brukselce, sałacie rzymskiej, kapuście włoskiej, szparagach, jarmużu, awokado i brzoskwiniach.
  • Witaminą, która uczestniczy w procesach krwiotwórczych i uszczelnia naczynia krwionośne, jest witamina PP. Także jej niedobór w naszym organizmie może mieć wpływ na to, że o siniaki nie trudno. Znajdziemy ją w  rybach, mięsie i przetworach mięsnych, roślinach strączkowych, ziemniakach, pełnoziarnistym pieczywie i mleku.
  • Niezbędna dla utrzymania szczelności naczyń krwionośnych jest także rutyna. To dzięki niej ścianki naczyń krwionośnych są utrzymane w należytym stanie. Jeśli mamy problemy z tworzącymi się siniakami nie możemy zapominać także o jej prawidłowym poziomie. Znajdziemy ją w gryce,  kwiatach czarnego bzu, skórce jabłek i pomarańczy, brokułach, śliwkach  i  roślinach strączkowych.
  • Na łatwosć tworzenia się siniaków wpływ mogą mieć także niedobory witaminy B12, B6 i kwasu foliowego.

Czasami jednak siniaki mogą być objawem choroby, chociaż nie zawsze charakterystycznym.

Wątroba

Siniaki, krwiaki i samoistne krwawienia, które nie mają związku z najmniejszym nawet urazem, mogą wskazywać na choroby wątroby. Skłonnością do tworzenia się sińców na całym ciele, a w szczególności dolnych jego partiach objawia się np. marskość wątroby.

Przy pierwotnej żółciowej marskości wątroby możemy zaobserwować także obrzęk kończyn dolnych, żółte zabarwienie skóry, krwawienie z dziąseł i nosa.

Zdjęcie Często robią Ci się siniaki? Sprawdź możliwe przyczyny! #2

Nerki

Większą skłonność do siniaków pojawia się także przy niewydolności nerek. Dodatkowe objawy, jakie towarzyszą problemom ze strony tego organu, są osłabienie, brak apetytu, czkawka, nudności, bóle głowy, świąd i blady odcień skóry.

Białaczka

Tworzenie się siniaków bez żadnego fizycznego podłoża może wskazywać na ostrą białaczkę. Jej objawy to także bladość, ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i  częste samoistne krwawienia, które są wynikiem niedoboru trombocytów i erytrocytów.

Skaza krwotoczna

Skaza krwotoczna to jedna z postaci zaburzonego krzepnięcia krwi, która objawia się m.in łatwo tworzącymi się siniakami.  Ponadto skaza krwotoczna charakteryzuje się obfitymi i długotrwałymi krwawieniami np. po urazie, wybroczynami na skórze i śluzówkach, nawracającymi krwawieniami z nosa, u kobiet przedłużającymi się i obfitymi miesiączkami.

Skaza krwotoczna może wskazywać na wyżej opisane problemy z wątrobą lub niedobory witamin, może być wrodzona (np. hemofilia, choroba von Willebranda, aplazja szpiku, wrodzona łamliwość kości, zespół Marfana, wrodzona naczyniakowatość krwotoczna) lub nabyta (powstaje wskutek stosowania niektórych leków, po leczeniu steroidami, po radioterapii, po niektórych zakażeniach organizmu).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną