Zmiana zabarwienia skóry - sprawdź o czym może świadczyć!

Patrycja
Zdrowie
10.03.2021 23:28
Zmiana zabarwienia skóry - sprawdź o czym może świadczyć!

Zmiany w naszej skórze mogą obejmować jej kolor i dotyczyć całej powierzchni naszego ciała. Takie barwnikowe zaburzenia skóry tylko czasami są chorobą samą w sobie, najczęściej są objawem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

 

Zdjęcie Zmiana zabarwienia skóry - sprawdź o czym może świadczyć! #1

Nasza skóra może z dnia na dzień zacząć przybierać określoną barwę, ale może także stopniowo zmieniać zabarwienie. Przyczyny takich zmian najczęściej mają podłoże chorobowe, dlatego nie należy ich lekceważyć. Sprawdź, co może oznaczać nagła lub stopniowa zmiana zabarwienia skóry.

 

Żółknięcie skóry

Zmiana zabarwienia skóry na żółto następuje wskutek zwiększonego stężenia bilirubiny we krwi. Jest to barwnik żółciowy uwalniany w wątrobie, szpiku kostnym oraz w śledzionie. Żółte zabarwienie naszej skóry jest objawem, który może wskazywać na:

 • Żółtaczkę przedwątrobową
 • Żółtaczkę wewnątrzwątrobową
 • Żółtaczkę pozawątrobową
 • Marskość wątroby
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C
 • Uszkodzenie wątroby w skutek zatrucia
 • Zespół Gilberta
 • Zewnątrzwątrobowe lub wewnątrzwątrobowe zwężenie przewodów żółciowych

Jeśli jednak żółty odcień naszej skóry nie ma związku z pracą naszej wątroby, przyczyną mogą być:

 • Zespół Criglera-Najjara
 • Zaburzenia hormonalne
 • Różyczka
 • Cytomegalia
 • Mononukleoza zakaźna

Żółte zabarwienie skóry może także nie mieć podłoża chorobowego i być skutkiem palenia tytoniu, reakcją skóry na używanie kosmetyków do opalania, dużej podaży karotenu do organizmu.

Zdjęcie Zmiana zabarwienia skóry - sprawdź o czym może świadczyć! #2

Brązowo-żółta

Jeśli nasza skóra przybiera barwę brązowo-żółtą powinniśmy skontrolować stan naszych nerek. Taki odcień skóry może świadczyć o niewydolności tego organu i rozwoju mocznicy.

 

Zaczerwienienie skóry

Jeśli nasza skóra zaczyna przybierać kolor czerwony, a towarzyszy temu świąd całego ciała, bóle i zawroty głowy, mrowienie stóp i dłoni lub szumy uszne to możliwe jest, że mamy doczynienia z początkami czerwienicy. Przyczyna czerwienicy jest nieznana, jest to choroba nabywana, rzadko dziedziczona, która charakteryzuje się zwiększeniem poziomu erytrocytów (krwinek czerwonych).

 Niebieska skóra

Niebieskie zabarwienie skóry może wskazywać na srebrzycę, dawniej nazywaną chorobą arystokracji.  Jest to choroba, która nie zaburza pracy naszego organizmu, niesie ze sobą jedynie kosmetyczne zmiany. Za niebieskawe zabarwienie skóry odpowiedzialne może być przyjmowanie srebra koloidalnego, leków zawierających koloidy srebra,  wielogodzinna i regularna praca przy srebrze. Niebieskie zabarwienie skóry może też świadczyć o poważniejszym problemie, jakim jest zatrucie metalami ciężkimi (bizmut, ołów).

Zdjęcie Zmiana zabarwienia skóry - sprawdź o czym może świadczyć! #3

 Zasinienie skóry

Zasinienie skóry nazywane sinicą, zazwyczaj jest związane z ograniczonym krążeniem krwi. Może pojawić się w kolejnym stadium czerwienicy, kiedy to liczba krwinek czerwonych jest na tyle duża, że zmniejsza się płynność krwi i  krążenie zostaje zaburzone. Sine zabarwienie skóry występuje także przy wadach serca, chorobach płuc, spadku ciśnienia. Zasinienie skóry może także pojawić się w przypadku zatrucia organizmu, kiedy to dochodzi do powstania nieprawidłowej hemoglobiny. Jeśli zasinienie skóry znika pod uciskiem, może wskazywać na obecność w skórze metali ciężkich takich jak srebro czy złoto oraz być reakcją na niektóre leki. Z kolei miejscowe zasinienie skóry (dłonie, stopu, usta, nos) może być przyczyną wychłodzenia organizmu, niewydolności serca, miażdżycy, zatoru tętniczego, cukrzycy, zakrzepicy, zapalnie żył.

Bladość skóry

Choroba, która najczęściej objawia się bladością skóry to anemia. W przypadku tej choroby zmniejsza się poziom erytrocytów lub stężenie hemoglobiny we krwi, Towarzyszy jej osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, przesuszona skóra, senność, blade spojówki i błony śluzowe. Blada skóra może być także objawem hipoglikemii, czyli niskim poziomem cukru we krwi. Objawy hipoglikemii to silne uczucie głosu, nudności i wymioty, niepokój, nerwowość, zimne poty i rozszerzone źrenice. Inna choroba objawiająca się bladą skórą to niedoczynność tarczycy, której towarzyszą zimne poty, rozdrażnienie, uczucie głodu, problemy z koncentracją, odczuwanie zimna, bóle stawów i senność. Bladość skóry może wskazywać także na zaburzenia odżywiania, wstrząs kardiogenny lub hipoglikemiczny, owsicę, białaczkę. Mniej poważne przyczyny bladej skóry to odpowiedź na reakcje emocjonalne, niedobór snu, zwiastowanie ataku migreny.

Zdjęcie Zmiana zabarwienia skóry - sprawdź o czym może świadczyć! #4
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną