Tyłozgięcie macicy- jak wpływa na zdrowie?

Patrycja

Zdrowie

05.07.2021 19:47

Tyłozgięcie macicy- jak wpływa na zdrowie?

To wada anatomiczna, która może dotyczyć jednej na czterech kobiet. Dowiedz się, jak tyłozgięcie macicy wpływa na zdrowie? Czy utrudnia zajście w ciążę i czy negatywnie wpływa na przebieg ciąży i porodu?

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy to wada anatomiczna, która może dotyczyć jednej na czterech kobiet. To odbiegające od normy ułożenie macicy w obrębie jamy macicy mniejszej. W tyłozgięciu charakterystyczne jest nachylenie narządu do tyłu, w kierunku odbytnicy. Podczas, gdy prawidłowe ułożenie macicy polega na tym, że organ jest delikatnie pochylony ku przodowi, w stronę pęcherza moczowego. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego stanu.

Jakie są przyczyny tyłozgięcia macicy?

Tyłozgięcie macicy może mieć charakter wrodzony lub wynikać z przebytych schorzeń. Jego przyczyną mogą być: endometrioza, mięśniaki macicy lub stan zapalny narządów rodnych. Może je wywoływać także przebyty poród lub zabiegi operacyjne. Ten stan najczęściej rozpoznawany jest przypadkiem, np. podczas badania ginekologicznego lub kontrolnego badania USG.

Jak ten stan wpływa na zdrowie?

Tyłozgięcie nie wywiera niekorzystnego wpływu na zdrowie. W żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Jakie objawy może dawać tyłozgięcie macicy?

Ten stan nie jest powodem do obaw, chociaż tyłozgięciu macicy mogą towarzyszyć obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe oraz bóle krzyża. W niektórych pozycjach lub w przypadku zbyt głębokiej penetracji, może pojawić się ból podczas stosunku. Dlatego najbardziej polecana i najdogodniejsza pozycja jest pozycja kolankowo – łokciowa (klęcząca).

Czy tyłozgięcie może wpływać na ciąże i poród?

Uspokajamy, nie ma związku pomiędzy tyłozgięciem a zapłodnieniem. Dlatego nie jest konieczne stosowanie specjalnej pozycji do zajścia w ciążę.

Tyłozgięcie macicy nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży. Choć pewne badania wskazują, że tyłozgięcie macicy w ciąży może wiązać się z większym odsetkiem poronień, to wynika ono ze współwystępujących schorzeń.

Nie ma żadnego związku pomiędzy tyłozgięciem, a porodem. W związku z tym, poród może odbyć się w sposób naturalny i nie ma wskazań do wykonania cesarskiego cięcia.