Twoje dziecko jest chore? Pamiętaj o tych 8 zasadach!

Twoje dziecko jest chore? Pamiętaj o tych 8 zasadach!

Jeśli Twoje dziecko choruje, to szczególnie potrzebuje bliskości, wsparcia i opieki rodziców. Jak opiekować się chorym maluchem w domu? Pamiętaj o tych zasadach!

Zdjęcie Twoje dziecko jest chore? Pamiętaj o tych 8 zasadach! #1

Zima to okres wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę. Infekcje dróg oddechowych szczególnie często dotykają dzieci. Gdy Twój maluch zachoruje, chcesz zapewnić mu jak najlepszą opiekę i wsparcie. Pamiętaj o tych 8 zasadach, aby właściwie zadbać o chore dziecko.

Jak postępować z chorym dzieckiem w domu? Poznaj 8 zasad:

1. Zadbaj o odpoczynek

Gdy Twój maluch jest chory, najprawdopodobniej jest też senny, pozbawiony energii i zmęczony. Pozwól mu na odpoczynek w łóżku, przykryj ciepłym kocem, chroń przed hałasami, ostrym światłem i przeciągami. Bądź blisko, okaż cierpliwość i zrozumienie.

2. Zapewnij wygodę

Jeśli Twoje dziecko jest chore, przygotuj mu wygodne miejsce, gdzie będzie mógł walczyć z infekcją. Na łóżku ułóż miękkie poduszki i ciepłe koce. Postaw ulubione zabawki, tak by czuł się wygodnie i komfortowo w miejscu, gdzie spędzi najbliższe dni. Często wymieniaj pościel i piżamę dziecka na świeżą.

Zdjęcie Twoje dziecko jest chore? Pamiętaj o tych 8 zasadach! #2

3. Zorganizuj czas

Podczas choroby Twoje dziecko może nudzić się w domu. Zorganizuj mu czas, aby temu zaradzić. Możecie oglądać razem bajki, czytać książeczki, pobawić się zabawkami lub postawić na bardziej kreatywne zajęcia plastyczne lub kuchenne. Najważniejsze jest to, byście byli razem i wspólnie spędzali czas.

4. Bądź blisko

Podczas choroby, dziecko potrzebuje szczególnej troski i wsparcia. Zapewnij mu bliskość, czułość i bezpieczeństwo. Bądź przy dziecku, zapewnij, że może Cię zawołać w każdej chwili. Znajdź chwilę na to, żeby się przytulić i wesprzeć malucha. Nawet jeśli później Ty się zarazić i wylądujesz w łóżku, pamiętaj, że dziecko bardzo tego potrzebuje w trudnym okresie choroby.

5. Przygotuj smaczne posiłki

Dzieci w czasie choroby zwykle nie mają apetytu i ochoty na jedzenie. Przygotuj dziecku, to co lubi najbardziej, ale podawaj mniejsze porcje posiłków. Nie wmuszaj na siłę jedzenia, jego apetyt wróci razem ze zdrowiem.

Zdjęcie Twoje dziecko jest chore? Pamiętaj o tych 8 zasadach! #3

6. Zadbaj o nawadnianie

Podawaj dziecku dużo płynów. Niech piję rozgrzewające herbatki z miodem i cytryną lub napary ziołowe z maliny, rumianku lub czarnego bzu. Podczas choroby szybciej tracimy płyny i odczuwamy pragnienie, więc zadbaj o to, by Twoje dziecko odpowiednio się nawadniało.

7. Nie zapominaj o probiotykach i synbiotykach

Jeśli podajesz swojemu dziecku antybiotyk, nie zapominaj o probiotykach i synbiotykach. To żywe kultury bakterii, które wspomagają walkę z infekcją, wzmacniają odporność i wspierają florę jelitową. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów dla dzieci, np. Multilac Baby, Estabiom Baby, Acidolac Baby Krople.

8. Regularnie wietrz pomieszczenie

Zadbaj o to, by w pokoju dziecka panowała odpowiednia temperatura – nie powinno być ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno. Regularnie wietrz pomieszczenie, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Patrycja

Polecane