Rząd będzie miał prawo wyłączyć Ci Internet?

Patrycja
Newsy
10.02.2021 14:49
Rząd będzie miał prawo wyłączyć Ci Internet?

Czy Rząd będzie mógł wyłączyć Internet? Wielkie kontrowersje budzą pomysły nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie. Jak się okazuje, na polecenie premiera będą mogły zostać wyłączone serwisy internetowe. Czy czeka nas cenzura sieci?

Zdjęcie Rząd będzie miał prawo wyłączyć Ci Internet! #1

Nowe przepisy budzą kontrowersje

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Pewne zapisy, które się w nim znajdują budzą zastrzeżenia. Okazuje się, że Rząd będzie mógł wyłączyć serwisy internetowe na polecenie premiera, bez dodatkowego uzasadnienia. Czy w Polsce nastąpi cenzura Internetu i dostępnych tam treści?

Czy Rząd będzie miał prawo wyłączyć Internet?

W ustawie znajduje się zapis, mówiący o tym, że minister cyfryzacji, czyli premier będzie miał prawo wydać polecenie zablokowania adresu IP konkretnej strony internetowej. Ma się tak dziać w przypadku, gdy „wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Decyzja ta ma być podejmowana w przypadkach krytycznych, aby była możliwość szybkiego zareagowania. Ma odbywać się w ramach postępowania administracyjnego i będzie istniała możliwość odwołania się od niej.

Zdjęcie Rząd będzie miał prawo wyłączyć Ci Internet! #2

Rząd uspokaja

Choć pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski, w rozmowie z portalem Onet.pl przekonuje, że chodzi tylko o sytuację zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, to nowe przepisy budzą kontrowersje. Marek Zagórski podkreśla, że „chodzi nam o bezpieczeństwo państwa, nie ma mowy o blokowaniu stron w innych przypadkach”.

Blokada Internetu w Polsce?

Eksperci uważają, że brak konkretnych, sprecyzowanych zapisów w ustawie może stwarzać pole do wielu nadużyć. Luźna definicja dotycząca bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, może sprawić, że zostanie zablokowany dostęp do wielu powszechnie dostępnych treści.

Eksperci obawiają się, że nowe przepisy mogą stać się narzędziem walki politycznej i być nadużywane przez administrację rządową. Wiele osób obawia się, że w Polsce dojdzie do blokady Internetu i cenzurowania publikowanych treści. Tak samo, jak stało się to na Białorusi po sierpniowych wyborach prezydenckich.

Czy dostęp do Internetu powinien być cenzurowany? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Zdjęcie Rząd będzie miał prawo wyłączyć Ci Internet! #3

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną