Nigeryjskie oszustwo- jak nie dać się nabrać

Patrycja
Newsy
10.02.2021 14:40
Nigeryjskie oszustwo- jak nie dać się nabrać

Wszyscy użytkownicy Internetu wiedzą, że w sieci powinniśmy zachować ostrożność. Grasują tam cyberprzestępcy, którzy chcą wyłudzić poufne dane, ważne informacje lub zyskać dostęp do kont bankowych. Ostatnimi czasy popularne stało się oszustwo nigeryjskie. Dowiedz się, na czym polega i jak nie dać się nabrać.

Zdjęcie Nigeryjskie oszustwo- jak nie dać się nabrać #1

Czym jest nigeryjskie oszustwo?

„Oszustwo nigeryjskie” lub „nigeryjski przekręt” to znane oszustwo internetowe, polegające na wciągnięciu ofiary w fikcyjny transfer wielkiej kwoty pieniędzy, najczęściej do jednego z afrykańskich krajów.

Jak się to zaczęło?

Takie oszustwo może przybierać różne formy. Wszystko zaczęło się od wiadomości przysyłanych przez „nigeryjskich książąt” lub bogatych dyplomatów w potrzebie, którzy prosili o pomoc w transferze pieniędzy.

Ofiary zwabione chęcią szybkiego zysku, godzą się na zainwestowanie własnych funduszy w celu przeprowadzenia operacji. Po dokonaniu przelewu, kontakt z oszustem się urywa, a on znika z pieniędzmi.

Pierwsze takie wiadomości pojawiły się w sieci na przełomie lat 70. i 80. Statystki mówią, że w latach 90. za pomocą tego mechanizmu od obywateli USA wyłudzono aż 100 milionów dolarów!

Jak to wygląda obecnie?

Aktualnie nigeryjskie oszustwo przyjęło inne formy, chociaż schemat działania przestępców pozostał taki sam. Najczęściej polega na wyłudzaniu drogich przedmiotów w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Oszuści umieszczają też ogłoszenia o sprzedaży rasowych lub egzotycznych zwierząt, maszyn rolniczych lub udzieleniu pożyczki.

Jak się to odbywa?

Oszust może podszywać się pod kupującego przedmiot. Wtedy prosi o kontakt na telefon lub email, poza serwisem ogłoszeniowym, w celu umówienia się na wysyłkę towaru za granicę, najczęściej do jednego z afrykańskich krajów.

Oferuje wpłatę pieniędzy z góry a następnie przesyła fałszywe potwierdzenie wpłaty pieniędzy. Prosi o jak najszybsze wysłanie przedmiotu - bez czekania, aż środki dotrą na Twoje konto bankowe.

Oszust może także podszywać się pod sprzedającego towar. Prosi o przelanie pieniędzy z góry za oferowany towar. Najczęściej transfer pieniędzy odbywa się na rachunek do jednego z krajów afrykańskich. Gdy wykonamy przelew, kontakt z oszustem się urywa.

Zdjęcie Nigeryjskie oszustwo- jak nie dać się nabrać #2

Jak chronić się przed nigeryjskim oszustwem?

  • Odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku przekrętu nigeryjskiego jest praktycznie niemożliwe. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jak chronić się przed oszustami:
  • W Internecie kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.
  • Nie licz na super okazje i promocje na portalach ogłoszeniowych. Nie podejmuj pochopnie decyzji zakupowych.
  • Zwracaj uwagę na podejrzane ogłoszenia i wiadomości od sprzedających/kupujących pisane w języku angielskim lub łamaną polszczyzną.
  • Nie nawiązuj kontaktu poza portalem ogłoszeniowym.
  • Nie klikaj w zewnętrzne linki do płatności. Unikaj bezpośrednich transakcji na zagraniczne rachunki.

Jeśli otrzymamy informację, że wygraliśmy na zagranicznej loterii, otrzymaliśmy pokaźny spadek, zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego, czy dyplomatę- możemy być pewni, że to nigeryjskie oszustwo.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną