Koniec WOLNEGO INTERNETU? Parlament EU przegłosował ACTA 2!

Agnieszka
Newsy
26.03.2019 16:12
Koniec WOLNEGO INTERNETU? Parlament EU przegłosował ACTA 2!

Parlament Europejski głosował nad unijną dyrektywą, która od samego początku wzbudza ogromne kontrowersje. Dyrektywa dotycząca praw autorskich (znana jako ACTA 2) została przyjęta. Za było 348 europosłów, przeciwko – 274, a 36 wstrzymało się od głosu.

Zdjęcie Koniec WOLNEGO INTERNETU? Parlament EU przegłosował ACTA 2! #1

Niedawno odbyły się protesty w całej Europie. Zaledwie 3 dni temu na ulice wielu polskich i europejskich miast wyszli ludzie, aby pokazać swój sprzeciw wobec Artykułu 11 i 13 (obecnie 15 i 17). Niestety, protesty tak wielu obywateli krajów Unii Europejskiej nie zostały w ogóle wzięte pod uwagę.



O co tyle krzyku?

Posłowie i osoby zainteresowane nie sprzeciwiały się nowej dyrektywie jako takiej, ale przede wszystkim dwóm Artykułom 11 i 13. Po tym, jak w mediach wybuchła burza dotycząca kontrowersyjnych zapisów tych artykułów, nagle zmieniły one swoją nazwę na Artykuły 15 i 17.

Parlament Europejski nie pochylił się nawet nad rozpatrzeniem wprowadzenia poprawek do tych artykułów, a dyrektywa przeszła większością głosów.

Artykuł 11

Ten artykuł to tzw. podatek od linków. Oznacza to konieczność uiszczania opłaty za powoływanie się na materiały pochodzące z innych mediów. Poważny problem będzie miał z tym na przykład Facebook, ale i wiele mniejszych redakcji. Utrudni to też w dużej mierze swobodny przepływ informacji.

Artykuł 13

Z tego punktu wynika, że właściciel serwisu odpowiadać będzie za treści umieszczane przez użytkowników. Napisanie więc obraźliwego lub niezgodnego z prawem komentarza pod treścią, lub wideo, narazi na odpowiedzialność nie piszącego komentarz, ale właściciela serwisu.



Zdjęcie Koniec WOLNEGO INTERNETU? Parlament EU przegłosował ACTA 2! #2

Kontrowersje

Na jaw wyszły również dwie kontrowersyjne informacje. Po pierwsze, europosłowie planowali zmienić termin głosowania, aby zrobić to po cichu. Po drugie, niemiecki FAZ dowodził, że Francja obiecała Niemcom ustępstwa w sprawie Nord Stream 2 w zamian za poparcie ACTA 2.

Bez względu na motywy, dyrektywa została przegłosowana. Polska będzie więc zmuszona zaimplementować nowe prawo. Pomimo wielu obaw, nie możemy mieć jednak stuprocentowej pewności, że poskutkuje ono cenzurą internetu i utrudnionym przepływem informacji. Nikt jednak nie wziął pod uwagę tych obaw.

WIĘCEJ O SPRAWIE PISALIŚMY TUTAJ: LINK

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną