Spoofing, czyli kradzież danych. Jak się przed nim chronić?

Patrycja

Newsy

10.02.2021 14:45

Spoofing, czyli kradzież danych. Jak się przed nim chronić?

Spoofing to bardzo popularna i skuteczna metoda wyłudzania poufnych danych. Dowiedz się, jak się przed tym chronić? Co zrobić, aby uniknąć kradzieży danych przez telefon lub maila?

Zdjęcie Spoofing, czyli kradzież danych. Jak się przed nim chronić? #1

Czym jest spoofing?

Spoofing to zjawisko, w którym oszuści internetowi i złodzieje podszywają się pod kogoś lub coś, aby wykraść poufne dane, ważne informacje lub zyskać dostęp do kont bankowych. Polega na podszywaniu się pod innego użytkownika, w celu oszukania sieci lub osoby, że źródło danej informacji jest godne zaufania.

Jak działa spoofing?

Hakerzy mogą wysyłać wiadomości mailowe, które będą wyglądały tak, jakby pochodziły ze znanego źródła, np. od bliskiej osoby lub dużej firmy, np. kurierskiej. Podrabiając nagłówek i tytuł maila sprawiają, że wygląda autentycznie i łatwo możemy się na to nabrać.

Na pierwszy rzut oka, wiadomość wygląda identycznie jak oryginał. Otwierając link dostępny w tym mailu możemy przypadkowo pobrać na swój sprzęt złośliwe oprogramowanie. Oszuści mogą także sprawić, że sieć będzie kierowała Cię na podrobione strony, które zainfekują komputer.

To skuteczna metoda wyłudzania danych, z której często korzystają cyberprzestępcy. Czy możemy się jakoś ochronić przed spoofingiem?

Jak się chronić przed kradzieżą danych?

  • Najważniejsza jest nasza czujność. Zawsze bądźmy ostrożni, podczas przeglądania skrzynki mailowej.
  • Jeśli dostaniemy podejrzanego maila, nie wchodźmy w znajdujący się w środku link. Żadna rzetelna firma nie prosi o podawanie swoich poufnych danych. Oprócz tego jej adres e-mail jest widoczny i da się go łatwo sprawdzić.
  • Sprawdzaj dokładnie, czy adres nadawcy nie jest podejrzany. Sprawdź adres, z którego dostaliśmy wiadomość. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać adres danej firmy.Zdjęcie Spoofing, czyli kradzież danych. Jak się przed nim chronić? #2
  • Warto na swoim komputerze zainstalować skuteczny program antywirusowy. Programy antywirusowe zwykle zawierają specjalne filtry antyspamowe, które wychwycą takie wiadomości i oznaczą je jako spam.
  • Nigdy nie odpowiadaj na e-maile z pytaniami o dane do logowania lub dane konta.
  • Jeśli jakaś strona internetowa wydaje się podejrzana lub dziwnie się zachowuje, jak najszybciej z niej wyjdź.

 

Zdjęcie Spoofing, czyli kradzież danych. Jak się przed nim chronić? #3