Nie tylko odśnieżanie chodnika! Obowiązkowe zadania właściciela nieruchomości w zimie!

Katarzyna
Newsy
19.01.2021 20:54
Nie tylko odśnieżanie chodnika! Obowiązkowe zadania właściciela nieruchomości w zimie!

Prawo nakłada na właścicieli posesji kilka obowiązków więcej w okresie zimowym. Sprawdź, jakie!

Biały puch 

Ze śniegu cieszą się bardziej dzieci niż dorosłe osoby, ponieważ dodaje on im więcej pracy. Trzeba odśnieżyć samochód, podjazd lub chodnik przed domem co powoduje, że trzeba rano wstać trochę wcześniej. Niektóre zadania związane z odśnieżaniem są przypisane właścicielowi posesji a inne państwu.

Zdjęcie Nie tylko odśnieżanie chodnika! Obowiązkowe zadania właściciela nieruchomości w zimie! #1

Od kilku lat nie było w Polsce tak dużego śniegu, który sparaliżowałby większą część kraju. Zazwyczaj napada go tylko trochę, a na drugi dzień już nic z niego nie ma. W tym roku jednak przyprószyło go trochę więcej. Sprawdźcie, więc kto powinien odśnieżyć chodnik przed posesją lub dach!

Odśnieżanie chodnika

Za odśnieżanie chodnika odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości, jeśli chodnik przylega bezpośrednio do jego posesji. Osoba, która nie odśnieży chodnika, a dojdzie na nim do wypadku, ktoś się np. na nim wywróci, to osoba poszkodowana może wtedy domagać się odszkodowania od właściciela posesji. Dodatkowo policja może nałożyć na niego również karę nagany w kwocie do 1500 zł.

Odśnieżanie przystanków komunikacyjnych 

Za odśnieżanie, usuwanie śniegu oraz lodu z przystanków komunikacyjnych i torowiska jest odpowiedzialny przedsiębiorca, który ten teren użytkuje, mimo że jest on w posiadaniu komunikacji publicznej. To do niego należy zadanie usunięcia śniegu z tych miejsc, tak aby pasażerowie mogli bezpiecznie wysiąść oraz wsiąść do komunikacji zbiorowej. 

Odśnieżanie parkingów 

Za odśnieżanie chodnika, który przylega do posesji, ale parkują na nim samochody, nie jest odpowiedzialny już właściciel posesji. W takim wypadku, jeśli gmina pobiera opłaty za miejsca postojowe, to ona jest odpowiedzialna za odśnieżanie tego miejsca. Tak samo jest w przypadku chodników, które są oddzielone od posesji pasem dzieleni. Za ich odśnieżanie również odpowiada gmina. 

Odśnieżanie dachu 

W prawie budowlanym można znaleźć również zapis dotyczący odśnieżania dachów budynków. Według niego obowiązek ich odśnieżania ciąży na właścicielach budynków lub ich zarządcach. Z zaśnieżonego dachu należy usunąć nie tylko śnieg, ale również sople lodu czy nawisy śnieżne. Wszystko po to, aby nie zagrażały one zdrowiu i życiu przechodniów oraz aut, które jeżdżą wzdłuż tego budynku. Według prawa za niedopełnienie tego obowiązku grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną