Od 1 stycznia 2023 zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych! Dobre wiadomości dla diabetyków!

Justyna
Newsy
17.11.2022 19:38
Od 1 stycznia 2023 zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych! Dobre wiadomości dla diabetyków!

Już niebawem zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie lekarza. Czy wszyscy pacjenci będą zadowoleni?

Wyroby medyczne po nowemu

Wyroby medyczne to szeroka kategoria produktów, obejmująca plastry i opatrunki, preparaty wspomagające leczenie, implanty, kołnierze ortopedyczne, wózki, urządzenia jak glukometry i paski do nich. Chorzy przewlekle część wyrobów medycznych otrzymują za darmo lub z refundacyjnymi zniżkami.

Zdjęcie Od 1 stycznia 2023 zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych! Dobre wiadomości dla diabetyków! #1

Nadchodzące zmiany są związane z najnowszym rozporządzeniem ministra zdrowia. Określono w nim nowe limity dopłat i refundacje, z których skorzystają potrzebujący.

Dobre wiadomości dla cukrzyków

Refundacją będą objęte przede wszystkim systemy do ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, czyli czujnik umieszczany przy pomocy plastra pod skórą na ramieniu, działający do 180 dni. Umieszczony nad nim nadajnik regularnie wysyła dane o insulinie do aplikacji na telefonie.

Do tej pory z takich systemów mogły korzystać jedynie osoby do 26 roku życia z cukrzycą typu I, leczone przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii. Ta możliwość zostanie rozszerzona dla:

  • kobiet w okresie ciąży i połogu, z cukrzycą wymagających insulinoterapii;
  • osób niewidomych z cukrzycą, leczonych insuliną;
  • osób powyżej 18 roku życia z cukrzycą wymagającą intensywnej insulinoterapii.

Ministerstwo Zdrowia zwiększyło także limit pasków do glukometrów dla osób korzystających z systemów.

Pozostałe wyroby medyczne

Od 2023 r. wyroby stomijne zostały podzielone na dwie kategorie, na które chory otrzyma dwa odrębne zlecenia.  Wyodrębniono sprzęt podstawowy, czyli worki i płytki stomijne, oraz tzw. środki pomocnicze i pielęgnacyjne. Pierwsza kategoria będzie refundowana całkowicie do wysokości nowych, wyższych limitów - 450 zł (kolostomia, ileostomia, inne przetoki lub stomie) lub 530 zł (urostomia) . Jednak za wyroby z drugiej grupy pacjenci będą musieli płacić 20 proc. do limitu 120 zł. Powyżej tej kwoty preparaty będą już pełnopłatne.

Dodatkowo podniesiono limit dopłat do aparatów słuchowych. Wzrost refundacji tych na przewodnictwo powietrzne u dzieci wyniósł z 2000 zł do 3000 zł, u dorosłych z 1000 zł do 1500 zł. W przypadku aparatów na przewodnictwo kostne, limit dla wszystkich został podniesiony z 1800 zł do 3000 zł.

Zdjęcie Od 1 stycznia 2023 zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych! Dobre wiadomości dla diabetyków! #2

Opisano szczegółowo także refundacje wózków inwalidzkich. Limity na wózki standardowe zostały utrzymane, podwyższono za to limity na wózki aktywne – 2000 zł lub 4500 zł, jak również na wózki elektryczne do 5000 zł.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną