Opłata podatków BLIKIEM? Nadchodzą zmiany w e-Urzędzie Skarbowym

Agnieszka
Newsy
17.11.2022 12:22
Opłata podatków BLIKIEM? Nadchodzą zmiany w e-Urzędzie Skarbowym

Nadchodzą zmiany w e-Urzędzie Skarbowym. Już od przyszłego roku będziemy mieć możliwość opłacania podatków za pomocą innych metod niż dotychczas. Zmiany będą dotyczyć zarówno podatników, którzy mają działalność gospodarczą, ale także innych inkasentów i innych podatników. Jakie zmiany nadchodzą?

E-Urząd Skarbowy - jak działa?

E-Urząd Skarbowy to narzędzie umożliwiające załatwienie wielu spraw online, bez konieczności udawania się do fizycznej placówki i stania w kolejkach. Za pomocą e-Urzędu Skarbowego już dziś możemy za darmo pobrać zaświadczenie o wysokości dochodów, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, uzyskać wiele informacji o temat swoich podatków oraz innego podatnika, jeśli mamy takie upoważnienie.

Co więcej, na tej platformie rozliczymy PIT, opłacimy mandat, opłacić podatek od darowizny i spadku, a nawet wygenerować i wysłać plik JPK.

Za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego możemy także wygenerować i przesłać pełnomocnictwo. 

Korzystając z tych usług online nie uiszczamy opłat. Opłaty dotyczą bowiem jedynie wydawania papierowych zaświadczeń. 

W e-Urzędzie Skarbowym możemy także płacić swoje podatki. Obecnie istnieje taka możliwość jedynie za pomocą przelewu bankowego, jednak już od przyszłego roku w życie mają wejść zmiany umożliwiające płacenie podatków za pomocą innych metod.

Opłacanie podatków BLIKIEM

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że od 1 stycznia 2023 roku podatki przez e-Urząd Skarbowy będzie można płacić BLIKIEM, a także innymi metodami płatności. 

- Projekt umożliwia podatnikom płatności za pomocą innych instrumentów płatniczych niż polecenie przelewu, np. przy pomocy BLIK. Taka możliwość będzie np. w e-Urzędzie Skarbowym, zarówno dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jak i płatników i inkasentów, a także wszystkich pozostałych podatników - mówił w Sejmie wiceminister finansów, Artur Soboń.

Oprócz tych zmian, Ministerstwo Finansów zapowiada również rozszerzenie działania e-Urzędu Skarbowego na spółki, które będą mogły składać deklaracje i płacić podatki za jego pośrednictwem. 

Jakie zobowiązania opłacimy już dziś w e-Urzędzie Skarbowym?

  • podatki PIT, CIT, VAT
  • podatek od czynności cywilnoprawnych - PCC
  • podatek od spadków i darowizn SD
  • opłatę skarbową
  • mandat karny
  • inne podatki. 
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną