Atopowe zapalenie skóry- przyczyny, objawy i leczenie

Patrycja
Zdrowie
04.01.2021 15:35
Atopowe zapalenie skóry- przyczyny, objawy i leczenie

Dowiedz się, czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Sprawdź, jakie są przyczyny oraz objawy choroby. Czy można wyleczyć chorobę i jak właściwie dbać o skórę atopową?

Zdjęcie Atopowe zapalenie skóry- przyczyny, objawy i leczenie #1

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, zwane AZS lub egzemą, to przewlekła choroba zapalna skóry. To choroba cywilizacyjna, na którą obecnie choruje prawie 1/3 populacji na świecie. To nawracające schorzenie, które najczęściej rozwija się w dzieciństwie: u dzieci występuje 10-krotnie częściej, ale dotyka także dorosłych.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca poznane. Lekarze wyjaśniają że mogą być związane z genami i ich mutacjami, które odpowiadają za powstawanie procesów zapalnych i rozwój innych chorób, takich jak atopia, łuszczyca, astma, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba może być wywoływana przez czynniki środowiskowe: zanieczyszczenia środowiska, alergeny, zmiany temperatury i wilgotności, substancje drażniące, stres. Mogą na nią wpływać także defekty w warstwie naskórka.

Zdjęcie Atopowe zapalenie skóry- przyczyny, objawy i leczenie #2

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy AZS są charakterystyczne, wśród nich wyróżnia się wysypkę, świąd, rumień i mocno przesuszoną atopową skórę. Występuje też zaczerwienienie i suchość skóry oraz skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. W zależności od wieku, zmiany skórne zlokalizowane są w różnych częściach ciała.

U niemowląt zmiany obejmują najpierw twarz, a następnie rozszerzają się na szyję oraz tułów. U dzieci po pierwszym roku życia, mogą dotyczyć zgięć stawów (występują pod kolanami, na łokciach, nadgarstkach oraz szyi i twarzy). U dorosłych zmiany skórne mogą być zróżnicowane i rozsiane po całym ciele.

Jak dbać o skórę atopową?

W pielęgnacji skóry atopowej najważniejsze jest jej odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut i odbywać się w wodzie o temperaturze 33-34°C. Chorzy powinni delikatnie osuszać skórę ręcznikiem, unikać mocnego tarcia. Po kąpieli należy na całą skórę nałożyć preparaty nawilżająco-natłuszczające, z dodatkiem lanoliny, parafiny, lub oliwy z oliwek. Natomiast w obrębie zmian stosować leki przeciwzapalne lub steroidowe.

Zdjęcie Atopowe zapalenie skóry- przyczyny, objawy i leczenie #3

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie AZS polega na stosowaniu preparatów nawilżających i natłuszczających oraz miejscowych leków przeciwzapalnych i steroidowych, w obrębie zmian skórnych. Stosuje się także fototerapię, czyli leczenie światłem, poprzez naświetlanie promieniami UVA i UVB i fotochemioterapię, czyli leczenie światłem z dodatkowym zastosowaniem farmaceutyku. W celu poprawy kondycji skóry atopowej warto nosić luźne ubrania z naturalnych włókien: len, bawełna. Do swojej diety należy włączyć cynk, selen, witaminę E, a także olej lniany, rybny i z wiesiołka. Te preparaty pomogą złagodzić objawy choroby.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną