Alergia i atopowe zapalenie skóry u psa. Sprawdź, czy twój pupil też to ma!

Diana
Newsy
06.03.2018 19:58
Alergia i atopowe zapalenie skóry u psa. Sprawdź, czy twój pupil też to ma!

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (inaczej atopia) jest genetycznym zaburzeniem układu immunologicznego, na którego wpływ i dalszy rozwój mają w dużej mierze czynniki środowiskowe.
Najczęściej pojawia się między 3., a 6. miesiącem życia, a nawet do 6. roku życia. Najbardziej widocznym objawem jest silny świąd, przez który nasz pupil wydrapuje sobie sierść i skórę, co prowadzi zazwyczaj do powstawania ran i wyłysień, co może prowadzić do zakażeń oraz zapaleń skórnych. Zmiany skórne są widoczne zwykle na głowie czworonoga- w okolicach oczu, warg, brody, uszu, ale i brzucha.

Zdjęcie Alergia i atopowe zapalenie skóry u psa. Sprawdź, czy twój pupil też to ma! #1
źródło: shutterstock

Co jest przyczyną atopii?

Najczęstszą przyczyną są alergeny pleśni, pyłków oraz roztoczy kurzu domowego. Oznacza to, że mimo, że nasz pupil ma tendencję do atopowego zapalenia skóry, to dzięki unikaniu kontaktu z wyżej wymienionymi alergenami może nie odczuwać przykrych skutków.

Jak zdiagnozować atopię u psów?

Zdiagnozowanie tego schorzenia u psów jest bardzo trudne. Warto zbierać informacje- bacznie obserwować pieska, zapisywać jakie, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiają się objawy.
Należy prześledzić także (o ile jest to możliwe) predyspozycje rodzinne i rasowe. Atopowe zapalenie skóry jest bardzo często mylone z alergią. Aby je zdiagnozować, w pierwszej kolejności należy wykluczyć takie choroby jak:
- alergię i nietolerancję pokarmową,
- alergiczne pchle zapalenie skóry,
- świerzb i choroby pasożytnicze,
- bakteryjne zapalenie mieszków włosowych,
- kontaktowe zapalenie skóry,
- malaseziozę.

Które rasy są najbardziej narażone?
- mops,
- labrador retriever,
- sznaucer miniaturowy,
- seter irlandzki,
- golden retriever
- lhasa apso,
- foksterier szorstkowłosy,
- west highland white terier,
- terrier tybetański,
- Sealyham terrier,
- yorshire terier,
- terrier szkocki,
- owczarek niemiecki,
- cocker spaniel,
- boston terier,
- bullterier,
- shar pei,
- bulldog angielski.

Zdjęcie Alergia i atopowe zapalenie skóry u psa. Sprawdź, czy twój pupil też to ma! #2
źródło: shutterstock



Czy o możliwe, aby psy były alergikami?

Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę jak powszechnym zjawiskiem są wszelkiego typu alergie. Niestety, chorują na nią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Alergia i jej objawy to podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry choroba związana z układem odpornościowym, jednak przyczyn oraz rodzajów reakcji alergicznych jest o wiele więcej.
Alergia może pojawić się zarówno sezonowo jak i ciągle.

Jak rozpoznać alergię u psa?
Podobnie jak w przypadku atopii należy bacznie obserwować zwierzę, zapisywać jakie czynności wykonywał, jakie były objawy oraz w jakich godzinach i miesiącach zaobserwowaliśmy problem.
Oprócz tego należy wykonać (tak samo jak w przypadku ludzi) badania krwi, testy alergiczne oraz diety prowokacyjne i eliminacyjne.

Zdjęcie Alergia i atopowe zapalenie skóry u psa. Sprawdź, czy twój pupil też to ma! #3
źródło: shutterstock



Na co najczęściej uczulone są psy?

Nasze zwierzęta, podobnie jak my mogą być uczulone na wszystko, jednak najczęściej są to:

- alergie pokarmowe- towarzyszą im: świąd, problemy żołądkowo- jelitowe, zapalenie żołądka, biegunki, wymioty, zaparcia, wzdęcia, gazy. Psy mogą być uczulone na karmę, w tym gluten, białko zwierzęce lub roślinne, nasiona i jedzenie ludzkie.
- alergia na pchły, tzw. APZS- objawia się sezonowo, głównie w okresie wiosenno-letnim. Reakcja alergiczna powstaje podczas ukąszenia przez pchłę.

Zdjęcie Alergia i atopowe zapalenie skóry u psa. Sprawdź, czy twój pupil też to ma! #4
źródło: shutterstock

Jak leczyć psią alergię?

Najlepszą z metod zarówno w przypadku ludzi jak i zwierząt jest po prostu zniwelowanie kontaktu z alergenem. Oprócz tego można zastosować tzw. leczenie objawowe, polegające na podawaniu sterydów oraz glikokortykoidów.
W niektórych przypadkach skuteczną metodą jest także powszechnie stosowane odczulanie, czyli oswajanie organizmu z alergenem.


Pamiętajmy, że zarówno alergia jak i atopowe zapalenie skóry są chorobami nieuleczalnymi. jesteśmy tylko w stanie zmniejszyć ich objawy.
Nie zakładajmy z góry, że nasz pies cierpi na którąś z tych chorób. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, udaj się do lekarza weterynarii. Oszczędź swojemu pupilowi cierpienia, pamiętaj, że czują one tak jak my!