Jakim chorobom towarzyszy sucha i swędząca skóra?

Patrycja

Zdrowie

06.01.2021 8:28

Jakim chorobom towarzyszy sucha i swędząca skóra?

Sucha skóra może dawać różne objawy i mieć różne przyczyny. Osoby zmagające się z tym problemem zdają sobie sprawę z tego, jak trudna jest w pielęgnacji i jak wiele wymaga. Troska o nią jest oczywiście kluczowa, jednak równie ważne jest podłoże suchej skóry.

 

Zdjęcie Jakim chorobom towarzyszy sucha i swędząca skóra? #1

Przyczyn suchej skóry może być bardzo wiele, zaczynając od naszego wieku, poprzez dietę, czynniki atmosferyczne, alergeny, nieodpowiednią pielęgnację, kończąc na naszym stanie zdrowia. W tym artykule skupimy się na ostatnim czynniku. Sucha skóra często może być niezbyt wymownym sygnałem wielu chorób przewlekłych lub problemów hormonalnych.

 

Oto lista, tylko niektórych schorzeń, które mogą objawiać się suchą skórą.

Cukrzyca

Cukrzyca objawia się wieloma problemami ze strony skóry, a jej nadmierna suchość jest jednym z ich. Skóra cukrzyka jest delikatniejsza i wrażliwsza niż u pozostałych osób. Zdecydowanie częściej to panie bardziej dokuczliwie odczuwają te dolegliwości. Ich skóra potrafi wręcz boleśnie reagować na niedostateczne nawilżenie. Bardzo sucha i pozbawiona łoju skóra może także reagować uporczywym świądem. Powodem tego są zmiany naczyniowe, które wpływają na niedożywienie skóry. Warto zaznaczyć, że sucha skóra to często objaw pomijany w diagnostyce cukrzycy, dlatego często mówi się o cukrzycy ukrytej.

Zdjęcie Jakim chorobom towarzyszy sucha i swędząca skóra? #2

Przewlekła niewydolność nerek

Suchość skóry w połączeniu ze świądem może pojawiać się już na wczesnych etapach niewydolności nerek. Najczęściej suchość pojawia się na tułowiu i wyprostnych częściach kończyn i ma bardzo różny stopień nasilenia – od delikatnego przesuszenia do zmian przypominających rybią łuskę. Przyczyną tej dolegliwości jest zanik gruczołów łojowych i ekrynowych gruczołów potowych, a także zaburzenia poziomu lipidów w naskórku.

Atopowe zapalenie skóry

Skóra sucha, zaczerwieniona i swędząca  skóra to bardzo charakterystyczny objaw Atopowego Zapalenia Skóry (AZS). AZS sprawia także, że nasz naskórek jest bardzo wrażliwy i reaguje na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Atopia może pojawić się już w wieku niemowlęcym, jednak często dotyka także osoby dorosłe i starsze. Zmiany atopowe mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na twarzy i szyi, a także zgięciach łokci i kolan.

Łuszczyca

Objawy charakterystyczne dla łuszczycy są bardzo podobne do objawów AZS. Sucha skóra swędzi i łuszczy się, jednak przy łuszczycy jest dodatkowo pokryta srebrzystą łuską. Mogą się także pojawiać grudki w czerwonobrunatnym kolorze, wyraźnie odróżniające się od zdrowego naskórka. Zmiany występują głównie na kolanach, łokciach i w pachwinach. Dokuczliwe objawy często pojawiają się lub nasilają na skutek infekcji.

Zdjęcie Jakim chorobom towarzyszy sucha i swędząca skóra? #3

 

Kłopoty z tarczycą

Nadczynność i niedoczynność tarczycy to nic innego jak zaburzenia poziomu hormonów tego gruczołu. W związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycowego dochodzi do zaburzeń procesów biosyntezy glikozaminoglikanów skórnych, którym jest także kwas hialuronowy. Osoby z upośledzonym działaniem tarczycy często borykają się z problemem silnie przesuszonej skóry na całym ciele. Częściej jednak objawy te dotykają pacjentów z niedoczynnością. Ich skóra może dodatkowo blada i rogowaciejąca, a suchość może obejmować skórę głowy.

Zdjęcie Jakim chorobom towarzyszy sucha i swędząca skóra? #4

Pielęgnacja

Sucha skóra, niezależnie od przyczyny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a jej podstawą jest delikatność. Pamiętać należy, że dbać o skórę możemy nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz, dostarczając organizmowi niezbędnych witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, błonnika i przede wszystkim wody.

Ważne

Każde niepokojące nas zmiany skórne należy konsultować z lekarzem. Jak się przekonaliście, nawet zwykła suchość skóry może być objawem poważniejszych dolegliwości.