Detoks organizmu po świętach? Jak go przeprowadzić?

Katarzyna
Zdrowie
30.12.2020 20:44
Detoks organizmu po świętach? Jak go przeprowadzić?

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy stół ugina się od pysznego jedzenia, a lodówka ledwo się domyka. Praktycznie każdy z nas w ten świąteczny czas pozwala sobie na więcej rybki, serniczka czy pierogów z grzybami. Niestety po świętach wszystkie te dania „widać” na wadze. Jak więc przeprowadzić detoks organizmu po świętach bez szkody dla nas? Poznajcie kilka ważnych zasad!

Zdjęcie Detoks organizmu po świętach? Jak go przeprowadzić? #1

Poświąteczna figura

Okres świąteczny potrafi zrujnować niejedną figurę. Jest to czas, kiedy odpoczywamy i nie mamy tyle aktywności co zazwyczaj. Wykorzystujemy ten czas na leniuchowanie i zajadanie się wszystkimi pysznymi potrawami. Niestety powoduje, to, że nasz organizm powoli się rozregulowuje, a po świętach całkowicie „przestawia się” na inne funkcjonowanie. Można jednak po świątecznym obżarstwie zrobić swojemu organizmowi lekki detoks, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, które przybyły nam po świętach. Zastosujcie poniższe zasady, a organizm na pewno pozbędzie się toksyn oraz niechcianych kilogramów.

Węglowodanom stop

Aby uwolnić organizm z toksyn i pozbyć się zbędnych kilogramów nie wystarczy tylko zrezygnować z cukru na parę dni. Na pewno pomoże to w tych procesach, jednak aby zrobić detoks organizmu potrzeba czegoś więcej. W czasie detoksu warto zrezygnować też z przyjmowania węglowodanów lub ograniczyć ich ilość. Czasami cukier i duże ilości węglowodanów kryją się w produktach, które wcale słodkie nie są. Warto więc przed spożyciem sprawdzać ich skład.

Nawadnianie organizmu

Zima to czas, kiedy nasz organizm również potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Na święta piliśmy zapewne słodkie soki, gazowane napoje czy inne mało zdrowe płyny. Szklanka czystej, niegazowanej wody na pewno pomoże naszemu organizmowi pozbyć się nagromadzonych toksyn. Zwykła woda powoduje również, że nie mamy takiej ochoty na jedzenie, a wypita przed samym posiłkiem sprawia, że zjadamy go mniej.

Zdjęcie Detoks organizmu po świętach? Jak go przeprowadzić? #2

Błonnik

Aby organizm zregenerował się po świętach, to nie należy nadal serwować mu posiłków tłustych lub bogatych w biało. Takie dania sprawiają, że organizm musi poświęcić więcej energii, aby je spalić. Po świętach najlepiej jest wspomóc układ trawienny, aby znów zaczął prawidłowo funkcjonować. W tym celu powinniśmy dostarczać mu błonnika poprzez spożywane posiłki. Zawierają go między innymi płatki owsiane oraz chleb pełnoziarnisty.

Warzywa w menu

Aby przywrócić organizmowi odpowiednie pH, powinniśmy włączyć do codziennego menu warzywa, takie jak marchewki, buraki, brokuły czy szpinak. Mają one w sobie wiele witamin oraz składników odżywczych, które są potrzebne do optymalnego funkcjonowania naszego organizmu.

Zdjęcie Detoks organizmu po świętach? Jak go przeprowadzić? #3

Aktywność fizyczna

Po świątecznym odpoczynku warto powrócić do aktywności fizycznej. Na początku możemy postawić na zwykły spacer czy krótkie ćwiczenia kardio, które możemy wykonać w domowym zaciszu. Jeśli nie mamy daleko do pracy, to możemy dystans ten przejść na piechotę. Dzięki temu rano się rozruszamy, a nasz organizm zacznie „przerabiać na energię” tłuszcz, jakie zdążył się „odłożyć” podczas świąt.

Zdjęcie Detoks organizmu po świętach? Jak go przeprowadzić? #4

Usuwanie toksyn

Jeśli nie jesteśmy jednak faworytami sportu, to zamiast spaceru czy biegania możemy postawić na „wypocenie” toksyn z organizmu poprzez saunę lub gorącą kąpiel. Do wanny możemy dodać wtedy odrobinę octu jabłkowego, soli Epsom czy sody oczyszczonej, które spotęgują usuwanie toksyn.

Ograniczenie nabiału

Po świętach powinniśmy też ograniczyć przyjmowanie nabiału, ponieważ może on spowolnić pracę naszego organizmu. Warto na kilka dni z niego zrezygnować i tak samo z robić z kofeiną. Jeśli jednak nie jest nam łatwo tego zrobić, to możemy zastąpić go roślinnymi substytutami.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną