Wybór i montaż drzwi wewnętrznych do mieszkania

Agnieszka

Dom

28.12.2020 10:36

Wybór i montaż drzwi wewnętrznych do mieszkania

Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne do mieszkania lub domu znacznie zwiększają komfort mieszkańców. Pozwalają nie tylko na sprawne zamknięcie wybranego pomieszczenia, lecz także poprawiają jego izolację akustyczną. Będą również doskonałym uzupełnieniem dla zaplanowanego przez ciebie wystroju wnętrza. Sprawdź, jak wybrać i zamontować drzwi wewnętrzne w mieszkaniu 

Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych do mieszkania?

Wybór drzwi wewnętrznych do mieszkania będzie zależał od kilku podstawowych kwestii. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, do zamykania jakiego pomieszczenia będą one służyły. W przypadku łazienek albo kuchni drzwi powinny mieć otwory wentylacyjne lub odcięcie u dołu. Pozwoli to na lepszą cyrkulację powietrza i zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci w tych pomieszczeniach.

Zarówno do łazienki, kuchni, jak i pokoi możesz wybrać drzwi przeszklone lub pełne. Ich wygląd będzie w dużej mierze zależeć od tego, jaki styl wybrałeś do aranżacji całego mieszkania. Pamiętaj też, że możesz wybrać drzwi zamykane na różne sposoby: rozwierane, harmonijkowe lub przesuwne.

Co będzie potrzebne w czasie montowania drzwi wewnętrznych w mieszkaniu?

Zanim rozpoczniesz prace przy montowaniu drzwi, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria, które ułatwią ci samodzielne wykonanie tej pracy. Przydadzą ci się m.in.: poziomica, miarka, wkrętarka i wiertarka oraz odpowiednio dobrane do nich akcesoria, pianka montażowa i pistolet, a także wkrętaki. Jeśli drzwi będą wymagały przycięcia, przydatna okaże się również zagłębiarka z listwą prowadzącą. Nie zapomnij również o akcesoriach, które ułatwią ci zabezpieczenie wnętrz, gdzie montowane będą drzwi, a także środkach ochrony ciała.

Przy samodzielnym montażu drzwi warto poprosić kogoś o pomoc w poszczególnych czynnościach. Znacznie ułatwi i przyspieszy to pracę, a oprócz tego sprawi, że będzie ona bezpieczniejsza.

W jaki sposób zamontować drzwi wewnętrzne?

Najpierw należy zamontować ościeżnicę drzwi. W tym celu musimy przygotować odpowiednio otwór drzwiowy w ścianie. Powinien on mieć odpowiednią wielkość (musi być o ok. 10 mm większy niż ościeżnica). Trzeba go oczyścić i osuszyć. Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć, w jaki sposób należy zamontować ościeżnicę, zajrzyj na stronę https://www.grupatopex.com/weztonawarsztat/majsterkowicze/wlasnoreczny-montaz-drzwi-w-domu-praktyczny-poradnik/, znajdziesz tutaj szczegółowe wskazówki.

Pamiętaj, że sam montaż skrzydeł drzwiowych będzie różnił się w zależności od sposobu ich otwierania. Najczęściej wybierane są drzwi rozwierane montowane na klasycznych ościeżnicach. Takie drzwi montuje się (nakłada) na zawiasach w ościeżnicy, a następnie reguluje ich położenie (jeśli oczywiście zajdzie taka konieczność).

W przypadku drzwi przesuwnych i harmonijkowych najpierw montuje się szyny górne i dolne, które są prowadnicami dla skrzydła drzwiowego. Dopiero po wykonaniu tego kroku można zamontować mechanizm przesuwny, który najczęściej ma postać kółek. W drzwiach harmonijkowych zazwyczaj występuje tylko górna prowadnica. Na koniec umieszcza się drzwi.