5 sposobów na niemarnowanie jedzenia w święta! To bardzo proste!

5 sposobów na niemarnowanie jedzenia w święta! To bardzo proste!

Święta za pasem, więc w głowie mamy wiele pomysłów na świąteczne dania. I nie chodzi tu tylko o dania wigilijne, ale również te, które będziemy jeść po wigilii. Pomysłów jest mnóstwo, a w Internecie aż roi się od przepisów na kolorowe, kreatywne i pyszne potrawy. Czasami jednak, pomimo że oczy „by jadły” to żołądek jest już pełny i nie jesteśmy w stanie nic więcej wcisnąć. Jak wiec nie marnować jedzenia w święta? Poznajcie kilka sposobów!

Zdjęcie 5 sposobów na niemarnowanie jedzenia w święta! To bardzo proste! #1

Świąteczne obżarstwo 

Na święta zazwyczaj kupujemy więcej jedzenia, a niż potrzebujemy, żeby podczas świąt nam niczego nie brało, bo przecież sklepy będą zamknięte. W głowie mamy pełno pomysłów na świąteczne dania. Każdy z nas zapewne będąc małym, słyszał od mamy „nie jedz tego, to na święta”, a w czasie świąt mama dokładała nam kolejne dokładki, żeby nic się nie zmarnowało. Jak więc znaleźć równowagę w gorączce świątecznych zakupów i przygotowań? Jak ugotować taką ilość jedzenia, aby nic się nie zmarnowało? Poznajcie kilka ważnych zasad, którymi warto kierować się w święta!

Na początek plan

Planowanie to najstarsza sztuka, która wymaga nie lada umiejętności. Wpaść w szaleństwo przedświątecznych zakupów nie jest trudno, więc należy pilnować się już od początku. Najlepiej wcześniej zaplanować wigilijne i świąteczne potrawy i zrobić listę potrzebnych produktów. Kiedy będziemy trzymać się jej w sklepie, to na pewno nie kupimy masy niepotrzebnych produktów. Nie dajcie się skusić promocji, niższej cenie, czy tańszym wielopakom.

Ograniczenie gotowania

W tym roku do wigilii nie zasiądzie tylko osób co wcześniej, z powodu panujących obostrzeń i przepisów. Nie trzeba więc przygotowywać aż tyle potraw wigilijnych i innych potraw. Można skupić się na daniach, które są lubiane przez domowników. Zamiast kilku sałatek i ciast można wybrać np. dwa ulubione.

Zdjęcie 5 sposobów na niemarnowanie jedzenia w święta! To bardzo proste! #2

Rozplanowanie przechowywania

Przygotowane dania należy później przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Co prawda nie wszystkie wymagają umieszczeniach ich w lodówce, jednak dzięki temu będą dłużej świeże i zdatne do spożycia. Zastanówcie się ile „uda się” zmieścić w lodówce, żeby później nie okazało się, że część potraw zepsuje się szybciej z powodu złego przechowywania. Sprawdźcie, które półka w lodówce jest dedykowana np. warzywom, a która potrawom mięsnym. Optymalnie rozplanowanie miejsca w lodówce i rozsądne gotowanie sprawi, że nie trzeba będzie nic wyrzucać.

Przepisy zero waste

W Internecie można znaleźć masę przepisów, które bazują na zasadzie zero waste. Dzięki temu żadne produkty się nie zmarnują, a my wyczarujemy z nich pyszne dania. Niektóre potrawy można przygotować z resztek jedzenia, które zapewne byśmy wyrzucili, nie wiedząc, że mogą się jeszcze przydać. 

Zdjęcie 5 sposobów na niemarnowanie jedzenia w święta! To bardzo proste! #3

Dla potrzebujących

Jeśli jednak nie damy rady „przejeść” przygotowanego jedzenia, wtedy możemy oddać część osobom potrzebującym lub fundacjom, które zajmują się wspieraniem najuboższych i biednych. Będzie to dobry uczynek z naszej strony i dzięki temu nie wyrzucimy jedzenia i nie zmarnujemy swojej ciężkiej pracy.

true

Polecane