Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie?

Patrycja
Dom
17.12.2020 15:33
Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie?

Sezon zimowy to wzmożony okres zachorowań na przeziębienie, grypę i inne infekcje dróg oddechowych, w tym także na COVID-19. Jeśli niedawno przebyłaś chorobę, przeczytaj jak skutecznie zdezynfekować mieszkanie, aby chronić siebie i bliskich.

Zdjęcie Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie? #1

Dezynfekcja mieszkania po chorobie

Mimo, że infekcja jest już za Tobą, to chorobotwórcze wirusy i bakterie mogą żyć na różnych powierzchniach nawet przez kilka dni. Dowiedz się, w jaki sposób posprzątać i zdezynfekować dom po przebytej chorobie.

Intensywne wietrzenie

Po chorobie powinniśmy intensywnie wywietrzyć cały dom. Codzienne wietrzenie jest bardzo ważne, niezależnie od pory roku. Zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia, drobnoustroje, bakterie i grzyby. Pomoże oczyścić powietrze po przebytej infekcji i ograniczy ryzyko zachorowania wśród innych domowników. Wietrzenie jest bardzo ważne dla alergików.

Dzięki wymianie powietrza, usuwane są z niego alergeny, co ułatwia im normalne funkcjonowanie. W wywietrzonym mieszkaniu jesteśmy bardziej dotlenieni, przez co mamy więcej energii, łatwiej nam się skoncentrować i skupić. Wietrzenie mieszkania wieczorem zapewnia spokojny sen.

Wypierz ubrania i pościel

W czasie choroby większość czasu spędzamy w łóżku, wiec po ustąpieniu objawów koniecznie powinniśmy zmienić pościel, prześcieradła, koce i narzuty, których dotykał chory. Tak samo należy postąpić z jego ubraniami, piżamą, szlafrokiem, bielizną oraz ręcznikiem, z którego korzystał. Wszystkie te rzeczy wypierz w jak najwyższej temperaturze z użyciem detergentów i środków do prania. Dezynfekcja ubrań nie jest konieczna- eksperci przekonują, że pranie ubrań już przez 15 minut w temperaturze 60 stopni Celsjusza wystarczy, aby zlikwidować wirusy i bakterie.

Zdjęcie Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie? #2

Zdezynfekuj pomieszczenia i przedmioty codziennego użytku

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby po przebytej chorobie, zadbać o odpowiednią higienę pomieszczeń i sprzętów codziennego użytku. Szczególnie dokładnie posprzątaj pokój chorego oraz łazienkę, przy pomocy silnych środków bakteriobójczych. Zadbaj o przedmioty codziennego użytku, które są siedliskiem drobnoustrojów. Należy zdezynfekować używane przez chorego przedmioty, nie tylko klamki, poręcze, meble, ale także sprzęt elektroniczny, jak telefony, laptopy, klawiatury, myszki od komputera i piloty od TV. W tym celu użyj chusteczek antybakteryjnych lub alkoholu izopropylowego o wysokim stężeniu (co najmniej 70%).

Wyrzuć niektóre przedmioty

Po przebytej chorobie warto wymienić niektóre osobiste przedmioty, takie jak szczoteczka do zębów czy gąbka do mycia, które mogą stać się siedliskiem bakterii i wirusów. Po domowej dezynfekcji pozbądź się też akcesoriów do sprzątania, jak ścierki. Dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania się obecnych na nich drobnoustrojów.

Zdjęcie Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie? #3

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną