Jak nie marnować żywności? 7 prostych sposobów.

Patrycja

Kulinaria

30.03.2020 17:16

Jak nie marnować żywności? 7 prostych sposobów.

Ze względu na pandemię koronawirusa, wiele osób zaopatrzyło się w zapasy żywności. Jak przechowywać jedzenie, żeby zachować jego świeżość na dłużej? Co zrobić, żeby nie marnować żywności?
Sprawdź 7 skutecznych sposobów!

Zdjęcie Jak nie marnować żywności? 7 prostych sposobów. #1

Zrób listę zakupów

Obecnie zaleca się, aby chodzić do sklepów jak najrzadziej i spędzać w nich jak najmniej czasu. Zaplanuj zakupy w domu, sporządź listę i wybierz się z nią do sklepu, nie kupuj dodatkowych produktów. Dzięki temu zakupy zrobisz szybciej i ekonomiczniej.

Kupuj tylko to, co potrzebne

Przed wyjściem do sklepu, przejrzyj lodówkę i szafki, żeby sprawdzić, jakich produktów potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz ich dublowania i wyrzucania żywności.

Zdjęcie Jak nie marnować żywności? 7 prostych sposobów. #2

Krótkie terminy ważności

Nie kupuj na zapas żywności z krótkimi terminami ważności, jak nabiał, dojrzałe owoce i warzywa. Przejrzyj swoje zapasy i w pierwszej kolejności zjadaj rzeczy z najkrótszym terminem spożycia. Dzięki temu żywność nie zdąży się przeterminować.

Zaplanuj menu

Sprawdź, co możesz przygotować ze swoich zapasów. Zaplanuj przynajmniej główne posiłki na najbliższe 3-4 dni. Nie gotuj więcej, niż możesz zjeść.

Zdjęcie Jak nie marnować żywności? 7 prostych sposobów. #3

Gotuj z resztek

Poszukaj przepisów na dania z resztek, tak by na bieżąco czyścić lodówkę. Sałatki, omlety, pizza, czy zapiekanka pozwolą zużyć resztki produktów i uniknąć marnowania dobrego jedzenia.

Używaj zamrażarki

Mięso, ryby, owoce, warzywa i pieczywo podziel na mniejsze porcje, osobno zapakuj i włóż do zamrażarki. Dzięki temu zachowają świeżość i swoje właściwości na dłużej, a Ty unikniesz niepotrzebnego wyrzucania żywności.

Zdjęcie Jak nie marnować żywności? 7 prostych sposobów. #4

Odpowiednio przechowuj żywność

Przechowuj odpowiednio żywność. Suche produkty, jak makarony, ryż i kasze możesz przesypać do szczelnie zamykanych pojemników. Owoce i warzywa przechowuj w lodówce, zachowają świeżość na dłużej. Wykorzystuj próżniowe opakowania.

Zdjęcie Jak nie marnować żywności? 7 prostych sposobów. #5

Dzięki tym prostym sposobom ograniczysz marnowanie żywności i w pełni wykorzystasz zapasy jedzenia.