Informacje, które powinnaś poznać przed 30-stką!

Informacje, które powinnaś poznać przed 30-stką!

Dzieci podobno bardzo szybko teraz dojrzewają. Coraz szybciej chcą się usamodzielnić i pracować na własny rachunek. Pełnoletność to tak naprawdę tylko liczba, która nie weryfikuje, czy jest się już dojrzałym, czy odpowiedzialnym. Z biegiem czasu każdy z nas rozwija się w wybranym dla siebie kierunku, jednak istnieją rzeczy, które trzeba wiedzieć przed ukończeniem 30 roku życia.

Zdjęcie Informacje, które powinnaś poznać przed 30-stką! #1

Dojrzałości nie opisuje wiek

Dojrzałość nie może być przypisywana do jakiegoś wieku. Jednak mając już 30 wiosen na karku, powinnaś już być dojrzała i mieć pojęcie o życiu. Zazwyczaj w tym wieku masz już rodzinę, stabilną pracę i własne „m” lub jeszcze do niego dążysz. Nie zmienia to jednak faktu, że trzydzieści lat to już wiek, kiedy szalone lata życia masz już za sobą, a teraz przyszedł czas na stabilizację i racjonalne oraz odpowiedzialne życie. W związku z tym powinnaś znać już odpowiedzi na kilka poniższych pytań. Jeśli tak jest, to dopiero wtedy możesz się uważać za osobę samodzielną i odpowiedzialną.


Wartość rynkowa

Podczas studiów i po nich złapałaś kilka prac dorywczych czy staży, aby rozeznać się na rynku pracy i sprawdzić, który zawód będzie dla ciebie najlepszy. W wieku 30 lat raczej masz już stabilną pracę, jednak warto zrobić mały resarch i sprawdzić, jakie zarobki panują na analogicznym stanowisku. Uwzględnij też swój staż pracy oraz doświadczenie, jakie posiadasz w wykonywanych wyliczeniach. W tym wieku warto znać swoją wartość rynkową i nie dać się wodzić pracodawcom za nos. Pamiętaj, że nikt nie zadba o ciebie lepiej niż ty sama.

Zdjęcie Informacje, które powinnaś poznać przed 30-stką! #2

Zdolność kredytowa

Niewiele osób ma dobry start w przyszłość w sferze pieniężnej i nie może kupić wymarzonego mieszkania za gotówkę. Dziś wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu, ponieważ nie ma innej możliwości otrzymania takiej ilości pieniędzy. Będą w okolicach trzydziestki powinnaś mieć już swój własny kąt. Jeśli nie masz ciotki w Ameryce czy bogatych rodziców, wtedy musisz radzić sobie w inny sposób. Zakup domu lub mieszkania to złożony proces i wymaga on wiele przygotowań. Jeśli rozglądasz się za własnym „m”, to warto poznać swoją zdolność kredytową, aby wiedzieć, na jaki zakup nieruchomości możesz sobie pozwolić.

Zdjęcie Informacje, które powinnaś poznać przed 30-stką! #3

Wydatki mieszkaniowe

Jedni otrzymują mieszkanie od rodziców, inni nadal z nimi mieszkają, a jeszcze inni decydują się na wynajem swoich czterech kątów. W tym wieku powinnaś zadbać już o coś swojego lub przynajmniej rozeznać się w panujących ofertach. Dobrze jest skalkulować wydatki, jakie poniosłabyś, spłacając ratę kredytu czy wynajmując mieszkanie. Od czasu do czasu warto sprawdzać oferty lokalne na temat nieruchomości, ponieważ może się wtedy trafić dobra oferta, z której skorzystasz. Wstępne oszacowanie wydatków pokaże ci, ile kosztuje „dorosłe życie”.

Zdjęcie Informacje, które powinnaś poznać przed 30-stką! #4

Utrzymanie potomstwa

Macierzyństwo to etap, który różnie zaczyna się u różnych kobiet. Warto być na niego przygotowanym i wiedzieć ile kosztuje „utrzymanie” takiego dziecka oraz jaką część domowego budżetu może to pochłonąć. Powinnaś wziąć wtedy pod uwagę nie tylko wydatki w początkowym etapie jego życia, ale również i te późniejsze tj. podręczniki, ubrania czy dobra szkoła. Mimo że nie planujesz teraz ciąży, to warto znać „cenę” rodzicielstwa i być na nią przygotowanym chociaż psychicznie.

Zdjęcie Informacje, które powinnaś poznać przed 30-stką! #5

Katarzyna

Polecane