Jak oszczędzić na rachunkach za wodę?

Patrycja
Dom
23.02.2021 16:15
Jak oszczędzić na rachunkach za wodę?

Wprowadź w swoim domu te zmiany, a zaoszczędzisz na rachunkach za wodę. Dzięki tym prostym sposobom ograniczysz jej zużycie i zmniejszysz koszty. Poznaj sposoby na oszczędzanie wody, zmniejsz rachunki i przy okazji zrób coś dobrego dla środowiska.

Zdjęcie Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? #1

Marnujemy mnóstwo wody

Przeciętny Polak wykorzystuje około 100 litrów wody na dobę. Kąpiele, mycie zębów, spłukiwanie toalety, robienie prania, zmywanie naczyń, generuje duże zużycie wody. Statystyki pokazują, że marnujemy mnóstwo wody, nie zwracając uwagi na konsekwencje dla środowiska naturalnego.

Ze względu na deficyty wody, warto ją oszczędzać.

Jak oszczędzić na rachunkach za wodę?

Istnieją sposoby, dzięki którym możesz ją oszczędzać i zmniejszyć rachunki. Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać wodę w domu i zużywać jej mniej.

Zmień swoje codziennie nawyki i wprowadź w życie te zasady, a oszczędzanie wody będzie łatwiejsze, niż myślisz.

Zdjęcie Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? #2
  • Sprawdź stan instalacji wodociągowej w domu. Napraw cieknące i nieszczelne urządzenia. Cieknący kran może prowadzić do straty nawet 15 litrów wody dziennie. Sprawdź rury, węże, baterie przy zlewie i wannie, wymień nieszczelne uszczelki.
  • Zakręcaj kran podczas wykonywania różnych czynności, jak mycie zębów czy golenie się. Jeśli myjesz żeby pod bieżącą wodą, możesz stracić nawet 10 litrów wody na minutęZdjęcie Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? #3
  • Ogranicz strumień wody – warto wymienić, baterie na takie z ogranicznikiem przepływu wody. Dzięki temu przez rurę przepływa ograniczona ilość wody.
  • Prysznic zamiast kąpieli pomoże oszczędzić sporo wody. Kąpiel w wannie to strata nawet 100 litrów wody, prysznic wiąże się z przepływem około 10 l na minutę.
  • Bierz krótsze prysznice, a jeśli lubisz postać pod strumieniem wody 10-15 minut, to wprowadź te zmiany:

- Zakręcaj wodę, gdy się namydlasz lub nakładasz szampon i odżywkę na włosy. Włącz ją ponownie dopiero, gdy wykonasz te czynności

- Załóż słuchawkę prysznicową oszczędzającą wodę, która zapewnia szeroki strumień wody i pozwalaj na regulacje przepływu.

- Zamontuj baterię z termostatem, która pozwala na szybkie uzyskanie pożądanej temperatury wody

Zdjęcie Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? #4
  • Najwięcej wody w domu zużywa toaleta. Jeżeli istnieje taka potrzeba, wymień spłuczkę w toalecie.
  • Zastanów się też, czy musisz tak często spłukiwać toaletę, pamiętaj, aby nie wyrzucać do niej takich przedmiotów, jak waciki kosmetyczne, niedopałki papierosów czy rolki po papierze toaletowym.
  • Możesz zaoszczędzić sporo wody podczas prania. Wypełniaj pralkę w jak największym stopniu, uruchamiaj ją, gdy bęben będzie pełen.
  • Zmywanie naczyń w zmywarce pozwoli zaoszczędzić Ci sporo wody. Pamiętaj, żeby włączać ją, gdy jest załadowana do pełna. Sprawdź ułożenie naczyń, by uniknąć późniejszych poprawek. Zanim włożysz naczynia do zmywarki, usuń z nich resztki jedzenia.
  • Jeśli nie masz zmywarki, nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Najpierw usuń resztki jedzenia z naczyń, a następnie włóż je do zlewu wypełnionego wodą, aby chwilę odmokły.

 

Zdjęcie Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? #5

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną