5 prostych kroków do bycia bardziej EKO

Agnieszka

Newsy

23.04.2018 17:04

5 prostych kroków do bycia bardziej EKO

O konieczności dbania o środowisko wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby nie wyrzucały śmieci na trawnik i nie zanieczyszczały środowiska. Uczone są tego również w szkole podczas zajęć z przyrody. Czy jednak my sami dajemy im dobry przykład?

Bycie eko wcale nie jest aż takie trudne i pracochłonne. Wystarczy zmienić kilka prostych nawyków.

#Wybór żarówek

Zdjęcie 5 prostych kroków do bycia bardziej EKO #1

W wielu domach bardzo często przez cały dzień i większość wieczoru świeci się kilka, a nawet kilkanaście żarówek na raz. Nawet wtedy, kiedy na zewnątrz pięknie świeci słońce. Nie musimy jednak rezygnować ze sztucznego światła. Warto natomiast wybrać mądrze – zamiast zwykłych żarówek wybieraj żarówki LED. Są one wydajniejsze i będą ci służyć o wiele dłużej niż zwykłe.

#Co zrobić ze sprzętem AGD?

W przeciętnym domu każdego dnia zbiera się kilka worków śmieci. Wiemy już, że należy je segregować, czyli wyrzucać do odpowiednich pojemników. Co jednak zrobić ze sprzętem AGD? Niestety, przed naszymi domami nie ma na nie żadnego pojemnika. Warto jednak przeczytać informacje na klatce schodowej. Powinniśmy tam znaleźć notkę mówiącą nam o dniu, w którym zabierany jest duży sprzęt AGD. Zazwyczaj odbywa się to raz w tygodniu.

Co ciekawe, niektóre sklepy z AGD oferują zapłatę za oddanie starego sprzętu lub wystawiają specjalne kosze na zużyty sprzęt AGD.

#Nie wszystko musisz mieć na papierze

Zdjęcie 5 prostych kroków do bycia bardziej EKO #2

Każdego dnia wycinamy tysiące drzew, które następnie przerabiamy na papier. Jeśli nie chcesz przykładać do tego ręki wprowadź kilka zmian do swojego życia. Lubisz czytać książki? Wybierz ebooka. Poinformuj usługodawców o tym, że chcesz otrzymywać rachunki i faktury drogą mailową. Tak samo postąp w przypadku prenumeraty czasopism.

#Nie zanieczyszczaj powietrza

Czy wiesz, co zrobić, aby za jednym zamachem poprawić kondycję, zaoszczędzić pieniądze i nie zanieczyszczać powietrza? Odpowiedź jest prosta – wybierz rower. Jeśli nie masz możliwości dojeżdżania do pracy rowerem wybierz komunikację miejską – oprócz poprawy kondycji spełnisz wszystkie powyższe warunki.

#Ogród nie tylko do wypoczynku

Zdjęcie 5 prostych kroków do bycia bardziej EKO #3

Jeśli należysz do grona szczęściarzy, którzy mają przed swoim domem ogródek – wykorzystaj to. Zamiast jedynie do wypoczynku wykorzystaj ogród do hodowania warzyw i owoców. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że produkty, które jest są zdrowe, a dodatkowo zaoszczędzisz sporo pieniędzy.