Marnowanie jedzenia i surowców wtórnych ma niewiarygodnie zły wpływ na środowisko, ale też na nasz portfel. Badania mówią, że aż 1/3 produkowanej co roku żywności trafia do śmieci. W Polsce to, aż 7 ton jedzenia rocznie. Marnujemy jedzenie my, w naszych gospodarstwach domowych, ale również robią to supermarkety. Co zrobić, aby przestać wyrzucać jedzenie i zaoszczędzić sporo pieniędzy?
Przeciętny Polak przez rok wyrzuca żywność wartą 900-1000 zł. Nie jest to mała suma. Co wyrzucamy najczęściej?
--Wędliny
--Pieczywo
--Warzywa i owoce
Co zrobić, aby nie marnować jedzenia?
#Nigdy nie rób zakupów będąc głodna. Wtedy mamy ochotę na wszystko, więc kupujemy zupełnie niepotrzebne rzeczy. Nie zjadamy ich, więc zaczynają się psuć i lądują w koszu na śmieci.
#Pamiętaj o zrobieniu listy zakupów – unikniesz kupowania niepotrzebnych produktów.
#Nie musisz wyrzucać wszystkich przeterminowanych produktów – np. nabiał, czy kasze często są jeszcze dobre po upłynięciu terminu ważności. Sprawdź, czy produkt jest zepsuty, zanim go wyrzucisz.
#Przechowuj żywność w pojemnikach plastikowych lub szklanych – dłużej zachowają świeżość. Z wyjątkiem warzyw i owoców – te mogą w pojemnikach spleśnieć dużo szybciej. Najlepiej trzymać je luzem.
#Resztki z obiadu – jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj je jako lunch na następny dzień.
#Naucz się zamrażać to, co zostało po obiedzie. Jeśli z obiadu zostały dwie porcje, kiedy je zamrozisz, po kilku dniach będziesz miała gotowy posiłek. Zaoszczędzisz więc czas i pieniądze.
Problemem jest nie tylko marnowanie żywności, ale również surowców wtórnych. Poznaj więc kilka porad, jak poprawnie segregować śmieci?
#Butelki plastikowe – butelkę dokładnie zgniataj i wyrzucaj do pojemników na plastik. Zakrętki zbieraj osobno i oddawaj potrzebującym, którzy np. zbierają je na wózek inwalidzki.
#Reklamówki – foliowe reklamówki powinny lądować w pojemniku na śmieci. Jeśli jednak chcesz pozbyć się reklamówki biodegradowalnej, wyrzuć ją do pojemnika na odpady organiczne.
#Staraj się używać reklamówki wielokrotnie. Reklamówka „jednorazowa”, wcale taka nie jest.
#Reklamówki papierowe – choć rozkładają się dużo szybciej, niż te foliowe, ich produkcja jest większym obciążeniem dla środowiska.
#Zgniataj metalowe puszki przed ich wyrzuceniem.
#Postaraj się ograniczyć używanie ręczników papierowych. Europejczycy zaczęli używać ich bardzo dużo, co powoduje aż 50 kg odpadów rocznie z jednego domu.
#Jeśli masz ogródek – postaw w nim mały kompostownik. Wrzucaj do niego resztki jedzenia, a stworzysz zdrowy nawóz.
#Szkło – ten surowiec nadaje się w 100% do recyklingu. Oznacza to, że można przetwarzać je w nieskończoność. Warto więc wyrzucać szkło do odpowiednich pojemników.