Syndrom Piotrusia Pana- czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem?

Patrycja
Newsy
21.10.2020 16:32
Syndrom Piotrusia Pana- czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem?

Mówi się, że pierwsze 40 lat dzieciństwa jest dla mężczyzn najtrudniejsze. Czy jednak da się stworzyć związek z niedojrzałym emocjonalnie, zapatrzonym w siebie, egoistycznym partnerem, który wciąż unika zobowiązań? Być może masz do czynienia z mężczyzną, który cierpi na syndrom Piotrusia Pana! Dowiedz się, na czym polega i czy można go wyleczyć.

Zdjęcie Syndrom Piotrusia Pana- czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem? #1

Syndrom Piotrusia Pana- na czym polega?

Syndrom Piotrusia Pana to psychologiczne określenie postawy dorosłego mężczyzny, który mimo fizycznej dojrzałości, nie potrafi emocjonalnie i psychicznie dorosnąć.

Ten wieczny chłopiec unika odpowiedzialności, zobowiązań, ucieka przed nimi, jest zapatrzonym w siebie, próżnym egoistą. Nazwa syndromu pochodzi od bohatera powieści Jamesa Matthew Barriego "Piotruś Pan". Jako pierwszy opisał go psycholog Dan Kiley w 1983 roku i od tego momentu syndrom stał się znany w psychologii popularnej. Syndrom Piotrusia Pana nie jest jednak zaburzeniem psychicznym, wymagającym leczenia.

Czy spotykasz się z Piotrusiem Panem?

Jeśli Twój partner przejawia takie zachowanie, może to oznaczać, że cierpi na syndrom Piotrusia Pana.

Zdjęcie Syndrom Piotrusia Pana- czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem? #2

Unika odpowiedzialności

Nie bierze odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Unika konsekwencji swojego zachowania, ucieka od zobowiązań, nie potrafi i nie chce podejmować decyzji. Uważa, że problemy rozwiążą się same, a rozwiązanie pojawi się bez jego udziału.

Nie przyznaje się do błędu

Nie potrafi przyznać się do popełnionego błędu, chociaż wina ewidentnie leży po jego stronie. Zawsze zrzuca winę na kogoś innego. Szuka dla siebie usprawiedliwienia i wygodnego wyjścia z każdej sytuacji.

Zdjęcie Syndrom Piotrusia Pana- czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem? #3

Ma problem z wyrażaniem emocji

Nie potrafi wyrażać swoich uczuć i emocji. Zdarza mu się nad sobą rozczulać, użalać i przesadnie histeryzować. Najmniejsze problemy rosną do rangi katastrof, które go przerastają. Może też tłumić emocje i unikać ich wyrażania, zamyka się w sobie i izoluje od innych.

Jest egoistą i narcyzem

Jest zapatrzonym w siebie egoistą, który nie liczy się z uczuciami innych. Myśli tylko o sobie i swoich potrzebach. Skrajnie skupia się na sobie, zapominając o partnerce i bliskich osobach. Jest egocentryczny, próżny i narcystyczny.

Zdjęcie Syndrom Piotrusia Pana- czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem? #4

Jak żyć z osobą, która jest Piotrusiem Panem?

Zdarza się że osoby z syndromem Piotrusia Pana mogą tworzyć całkiem udane i szczęśliwe związki. Wystarczy, że znajdą osobę, której odpowiada ich charakter i sposób zachowania. Gorzej jeśli po pewnym czasie partnerowi zaczyna to przeszkadzać i jego cierpliwość się kończy.

Wtedy takie związki kończą się w burzliwy i nieprzyjemny sposób. Jeśli mimo wszystko, chcesz być w związku z Piotrusiem Panem, dobrym wyjściem może być udanie się na terapię dla par lub zasięgnięcie porady psychologa.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną