Mandat za nieobsłużenie klientki bez maseczki! Zaskakujący wyrok Sądu!

Mandat za nieobsłużenie klientki bez maseczki! Zaskakujący wyrok Sądu!

Do niecodziennego zdarzenia doszło w ostatnich dniach w Suwałkach. Sklepowa ekspedientka, która w lipcu odmówiła obsłużenia klientki bez maseczki, została ukarana grzywną i uznana przez Sąd winną! Wyrok Sądu nie współgra z ostatnimi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Dowiedz się więcej o tej kontrowersyjnej sprawie!

Zdjęcie Mandat za nieobsłużenie klientki bez maseczki! Zaskakujący wyrok Sądu! #1

Zaskakujący wyrok Sądu w Suwałkach

Sąd w Suwałkach orzekł, że ekspedientka nie miała prawa odmówić obsługi klientki, która weszła do sklepu bez maseczki. Do zdarzenia doszło w połowie lipca, gdy do sklepu weszła młoda kobieta, bez obowiązkowej maseczki, zasłaniającej nos i usta.

Pomimo kilkukrotnych próśb ze strony ekspedientki o zakrycie dróg oddechowych, ta zignorowała jej uwagi. Wówczas ekspedientka odmówiła obsłużenia kobiety. Ta udała się na policję i zgłosiła zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia.

Funkcjonariusze na mocy art. 135 Kodeksu wykroczeń, w związku „wykroczeniem przeciwko interesom konsumentów", przekazali sprawę do Sądu. Ten, o dziwo, orzekł na niekorzyść ekspedientki, karząc ją grzywną w wysokości 100 złotych.

Zdjęcie Mandat za nieobsłużenie klientki bez maseczki! Zaskakujący wyrok Sądu! #2

Niezgodność wyroku z wytycznymi Rządu

Sytuacja ta jest niezgodna z dotychczasowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz- rzecznik resortu zdrowia, już w czerwcu podkreślał, że obsługa sklepów będzie miała prawo nie obsługiwać klientów bez maseczek, którzy nie stosują się do nałożonych restrykcji.

Z racji obowiązującego w Polsce zagrożenia epidemicznego i obowiązku zasłaniania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych, wyrok Sądu wydaje się co najmniej zaskakujący. W związku z tym ekspedientka nie zgodziła się z orzeczeniem Sądu i złożyła apelację od wyroku. Wyrok Sądu Rejonowego w Suwałkach nie jest prawomocny, 16 września apelację rozpatrzy Sąd drugiej instancji.

Zdjęcie Mandat za nieobsłużenie klientki bez maseczki! Zaskakujący wyrok Sądu! #3

Obowiązek zasłaniania nosa i ust

Przypomnijmy, że w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych, w dobie pandemii koronawirusa, konieczne jest zakładanie maseczek ochronnych, w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Nos i usta należy zasłaniać w środkach komunikacji miejskiej, galeriach handlowych, sklepach, urzędach i kościołach. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, pozwoli szybciej uporać się z epidemią Covid-19.

Patrycja

Polecane