Pięć zasad bezpiecznego i udanego kupowania przez Internet! Poznaj je!

Pięć zasad bezpiecznego i udanego kupowania przez Internet! Poznaj je!

Pandemia sprawiła, że zakupy online stały się bardzo popularne. Zamknięcie galerii spowodowało, że większość z nas zaczęła robić zakupy przez Internet. Dzięki temu mamy nieograniczony wybór produktów, nie musimy ruszać się z domu, a zakupy możemy odebrać w najbliższym paczkomacie. Takie zakupy jednak mają swoje „pułapki”. W poniższym artykule znajdziecie zasady, którymi warto się kierować przy robieniu zakupów online.

Zdjęcie Pięć zasad bezpiecznego i udanego kupowania przez Internet! Poznaj je! #1

Czas oczekiwania

Gdy zamówimy sobie jakąś rzecz lub produkt, to zawsze wyczekujemy jego nadejścia. Jesteśmy też zawsze ciekawi, czy zamówiona rzecz jest taka sama jak na zdjęciu. Jeśli towar spełnia nasze oczekiwania, to jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni.

Niestety zakupy przez Internet nie zawsze są bezpieczne, ponieważ można trafić na nieuczciwego sprzedawcę lub otrzymać towar odmienny od zamawianego. Wtedy możemy dochodzić swoich praw lub po prostu „odpuścić". Warto jednak zastosować się do kliku poniższych rad, które pozwolą dokonać nam bezpiecznych i danych zakupów.


Legalny sklep

Najważniejszą zasadą jest robienie zakupów u sprzedawcy, który jest wiarygodny i sprawdzony. Sklep internetowy powinien być również legalny i wpisany do odpowiedniego rejestru. Możemy również kupować poprzez odpowiednie serwisy, takie jak Allegro.

Każdy sprzedawca na swojej stronie posiada opinie, komentarze oraz oceny od osób, które dokonały u nich zakupów. Dzięki temu możemy szybko zweryfikować takiego sprzedawcę oraz jakość produktów i usług, jakie oferuje.

Zdjęcie Pięć zasad bezpiecznego i udanego kupowania przez Internet! Poznaj je! #2
Kupowanie na zapas

Wiele osób uważa, że kupowanie na zapas to niemądre wydawanie pieniędzy i zagracanie domu. Lepiej jest dokupić później daną rzecz, jeśli się skończy niż kupować jej większe ilości.

W przypadku robienia zakupów stacjonarnych zasada ta faktycznie ma sens. W kupowaniu online ma jednak zastosowanie i warto z niej skorzystać. Kupując przez Internet, płacimy za przesyłkę, która jest niezależna od ilości zamawianego towaru.

Co więcej, jeśli zrobimy większe zakupy, często naliczany jest rabat lub promocja. Takie rzeczy jak filtry do czajnika czy soczewki kontaktowe warto kupić w większej ilości i mieć zapas. Z jednej strony zaoszczędzimy na przesyłce, a z drugiej wiemy, że szybko ich nam nie zabraknie.


Optymalizacja kosztów wysyłki

Na wielu portalach lub stronach można oszczędzać na kosztach przesyłki. Jeśli założymy tam konto lub zapiszemy się do newslettera, otrzymamy kod rabatowy lub darmową wysyłkę. Allegro w tej dziedzinie oferuje swoim klientom np. usługę Smart, gdzie płacą oni tylko 49 zł rocznie za dostawy.

Na innych stronach również można otrzymać rabaty czy zniżki na kolejne zakupy przy zakupie większej ilości produktów. Wystarczy robić np. zakupy rzadziej ale więcej, aby uzyskać darmową przesyłkę.

Zdjęcie Pięć zasad bezpiecznego i udanego kupowania przez Internet! Poznaj je! #3
Formy płatności

Przy zakupach internetowych mamy kilka opcji zapłacenia za nasze zamówienie. Możemy zapłacić od razu przelewem, później przy odbiorze lub poprzez odroczoną płatność. Powinniśmy wybrać taką formę, która będzie dla nas odpowiednia.

Bankowość internetowa coraz bardziej się rozwija i jest bezpieczna. Dzięki temu możemy zapłacić za zakupy przelewem i nie musimy szukać bankomatu i wybierać gotówki. Mamy też dowód w postaci potwierdzenia bankowego, że za towar zapłaciliśmy, gdyby wystąpiły jakieś problemy.

Darmowe zwroty

Kupowanie ubrań przez Internet jest dość ryzykowne, ponieważ nie mamy możliwość przymierzenia danej rzeczy. Inne rzeczy jak np. filtry do czajnika też mogą nie pasować. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ zawsze rzeczy też możemy zwrócić sprzedawcy.

Jeśli zrobimy to w przeciągu 14 dni, to dotrzymamy również zwrot pieniędzy. W przypadku towarów wadliwych możemy złożyć reklamację i towar również zwrócić. Warto jednak poczytać na stronie sprzedawcy, jakie zasady panują u niego w kwestii reklamacji i zwrotów. U niektórych za przesyłkę zwracanego towaru musi zapłacić sami, inni natomiast biorą na siebie tę opłatę. Są to ważne informacje, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed zakupem towarów.

Katarzyna

Polecane