5 sposobów na zdrową kłótnię w związku

Patrycja
Związki
10.08.2020 21:14
5 sposobów na zdrową kłótnię w związku

Nie ma związku bez kłótni i sprzeczek. Są one naturalne w relacji z drugą osobą, nie powinniśmy ich unikać, a nauczyć się jak je konstruktywnie rozwiązywać. Poznaj pięć sposobów na zdrową kłótnię w związku.Zdjęcie 5 sposobów na zdrową kłótnię w związku #1

Rozwiązuj konflikty na bieżąco

Konflikty i spory najlepiej rozwiązywać na bieżąco. Nie odwlekaj ich, ponieważ to sprawi, że złość i gniew, będzie narastać i sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Jeśli pielęgnujemy urazy i trzymamy emocje w sobie, w przyszłości mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą.

Mów o swoich emocjach

W kłótni staraj się unikać zwrotów: „Ty zawsze…”, „Ty nigdy…”, „Ty taki jesteś…’’, „Ty znów to zrobiłeś…”. Koncentruj się na swoich uczuciach i emocjach, mów otwarcie o tym, co Ci leży na sercu, z czym jest Ci źle, dlaczego jest Ci smutno. Mówiąc o emocjach, używaj komunikatów ‘ja’, bez krytykowania i oskarżania partnera. Staraj się nie wytykać mu błędów i zadawnionych sporów.

Nie obrażaj się i nie przeklinaj

Przeklinanie, krzyki i groźby to bardzo krzywdzące zachowania, które na pewno nie pomogą w rozwiązaniu konfliktu, a tylko niepotrzebnie go zaostrzą. Obrażanie się, unikanie partnera i ciche dni, także nie są dobrym wyjściem. Tłumienie emocji w niczym nie pomoże. Staraj się rozmawiać spokojnie, mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach.

Zdjęcie 5 sposobów na zdrową kłótnię w związku #2

Ustal schemat rozmowy

Podczas kłótni warto ustalić zasady rozmowy. Nie przerywamy sobie i słuchamy siebie nawzajem, najlepiej dać każdemu z partnerów 5 minut na swobodną wypowiedź, a następnie zamienić się rolami. Dzięki temu przekażemy drugiej osobie wszystkie ważne dla nas kwestie i będziemy mieć szansę na wysłuchanie jej racji.

Bądź gotowy do pogodzenia się

Pamiętaj o tym, że w każdym związku czasem dochodzi do kłótni i sprzeczek. Problemy warto rozwiązywać na bieżąco, ponieważ tłumienie uczuć i unikanie rozwiązywania konfliktów, popsuje każdą relację. Nie bój się pogodzić z partnerem po kłótni. Bądź otwarty na przeprosiny i gotowy do przebaczenia.

Zdjęcie 5 sposobów na zdrową kłótnię w związku #3

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną