Kreda – zaskakujące zastosowania, o których nie masz pojęcia!

Emila
Dom
06.08.2020 16:20
Kreda – zaskakujące zastosowania, o których nie masz pojęcia!

Kreda, kojarzona z dziećmi i zabawą przez godziny, może stanowić niesamowitego sojusznika w niejednych domowych porządkach. Zdziwisz się, jak wiele ukrytych zastosowań kryje w sobie kreda i jak bardzo jest niedoceniania.

Zdjęcie Kreda – zaskakujące zastosowania, o których nie masz pojęcia! #1

Sposób na poślizg

Kreda idealnie nadaje się do miejsc i przedmiotów w momencie, kiedy potrzebujemy antypoślizgu. W takiej sytuacji wystarczy nanieść na śliskie miejsce pokruszoną kredę i problem z głowy. Najczęściej jednak stosowana jest na dłonie niczym talk, przez które to najbardziej nie potrafimy czegoś odkręcić.

W innych sytuacjach może być bardzo pomocna przy na przykład odkręcaniu zepsutej śrubki, od której oderwała się główka. Wystarczy, że posypiesz kredę na wpitą śrubę, a dzięki temu śrubokręt będzie miał mniejszy poślizg i łatwiej wykręcisz śrubę.

Sposób na tłuste plamy

Tłuste plamy są zmorą w domu i wywołują niemały problem. Warto jednak wykorzystać sposób z kredą. W przypadku materiałów syntetycznych wystarczy nanieść na tłustą plamę kredę i odczekać kilkanaście minut. Następnie przemyć miejsce pod bieżącą wodą z mydłem.

Jeśli istnieje taka potrzeba, to należy powtórzyć cały proces. W przypadku wełnianego materiału należy nasypać pokruszoną kredę na plamę i podłożyć pod coś ciężkiego. Po trzydziestu minutach należy wyszczotkować miejsce i gotowe.

Sposób na mrówki

Kreda w tym przypadku działa niczym twierdza, której mrówki nie są w stanie przejść. Sposób ten jest w formie zapobiegania. Jeśli zatem każdego roku masz problem z mrówkami, to posyp pokruszoną kredę w miejscu, w którym mrówki dostają się do twojego domu. Tak stworzona kredowa linia będzie trzymała je z dala od twojego miejsca jak mur.

Zdjęcie Kreda – zaskakujące zastosowania, o których nie masz pojęcia! #2

Dbanie o mosiądz i srebro

Biżuteria wymaga specjalnego traktowania, szczególnie jeśli lubimy ten wyjątkowy błysk. Jeśli planujemy zatem wyczyścić coś z mosiądzu, to wystarczy wymieszać pokruszoną kredę z octem, a następnie nakładamy przygotowaną mieszankę na biżuterię. Ściereczką oczyszczamy mosiądz i ponownie możemy cieszyć się niesamowitym wyglądem.

W przypadku srebra kreda nie przyda się do czyszczenia, a zapobiegania powstawaniu czernienia i rdzy. Wystarczy, że do szuflady ze sztućcami lub innymi srebrnymi przedmiotami włożysz kawałek kredy, która będzie wchłaniała pojawiającą się wilgoć. Dzięki temu nasze srebro dłużej utrzyma swój blask, a my zaoszczędzimy nieco czasu na nieustannym polerowaniu.

Sposób na wilgoć

Wilgoć w domu jest poważnym problemem i potrzebne są sposoby jej zwalczania. Podobnie jak w przypadku srebra, wystarczy, że położysz kilka kostek kredy w wilgotnym miejscu, a kredowy proszek zacznie pochłaniać wilgoć. Dzięki temu łatwiej ci będzie zadbać o suchość w domu i pozbędziesz się problemu z niechcianą wilgocią.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną