Dlaczego jest tak dużo komarów w tym roku?

Patrycja

Newsy

30.07.2020 21:02

Dlaczego jest tak dużo komarów w tym roku?

W ostatnich tygodniach zmagamy się z prawdziwą plagą komarów. Te uciążliwe i drażniące owady, atakują nas wszędzie i skutecznie uprzykrzają letnie wieczory. Lipiec i sierpień to okres największego wylęgu komarów, jednak w tym roku jest ich znacznie więcej niż zwykle! Dowiedz się, dlaczego jest ich tak dużo i jak się chronić przed komarami.

Zdjęcie Dlaczego jest tak dużo komarów w tym roku? #1

Dlaczego jest tyle komarów?

Lato to okres największego wylęgu komarów. Sprzyjająca pogoda, częste deszcze i wysokie temperatury to idealne warunki do ich rozmnażania. Komary namnażają się w zbiornikach stojącej wody, w ciepłym i wilgotnym klimacie, jaki obecnie panuje w Polsce. Oprócz tego w miastach nie mają tak wielu naturalnych wrogów, jak nietoperze, pająki i ptaki, dlatego jest ich mnóstwo.

Zdjęcie Dlaczego jest tak dużo komarów w tym roku? #2

Cykl rozwojowy komara

Komary rozmnażają się w zbiornikach stojącej wody, jak kałuże, rynny, beczki z wodą. Samica składa nawet kilkaset jaj na ich powierzchni. Już po 2-3 dniach wykluwają się z nich nowe larwy, które po niecałym miesiącu rozwoju są gotowe do ataku. W tym roku masowy wylęg komarów nastąpił w lipcu, z miesięcznym opóźnieniem, spowodowanym suszą. Także zimujące, wcześniej zapłodnione samice komarów, ze względu na suchą wiosnę, mogły obecnie złożyć jaja. Stare pokolenie komarów i wylęg aktualnych larw, doprowadził do obecnej plagi.

Zdjęcie Dlaczego jest tak dużo komarów w tym roku? #3

Klimat sprzyja komarom

Poza tymi czynnikami, bardzo duży wpływ mają warunki środowiskowe. Wysoka temperatura, częste deszcze, wilgotny i ciepły klimat, to idealne warunki dla rozwoju komarów. Dzięki dużej ilości zbiorników z wodą oraz ich cyklowi życia, latem dochodzi do masowych wylęgów. Stąd aktualna plaga komarów.

Zdjęcie Dlaczego jest tak dużo komarów w tym roku? #4

Jak chronić się przed komarami?

Przed komarami możemy bronić się specjalnymi preparatami na owady, za pomocą moskitier, świec, czy pułapek na ultradźwięki. Skuteczne są też rośliny, które swym zapachem odstraszają komary, jak pelargonie, mięta, bazylia i komarzyca.

Zdjęcie Dlaczego jest tak dużo komarów w tym roku? #5

Masowa walka z komarami

Na większą skalę w miastach przeprowadzane są odkomarzania. Jednak masowe opryski mogą być toksyczne także dla innych pożytecznych owadów oraz ludzi. Warto stosować biologiczne metody walki z komarami. Należy zadbać o obecność ich naturalnych wrogów w ekosystemie: jerzyków, jaskółek, żab i nietoperzy.